«Πικρή» ισοπαλία πήρε ο Παναθηναϊκός στη Λιέγη

«Πικρή γεύση» άφησε στον Παναθηναϊκό και στους φιλάθλους του ο αγώνας με τη Σταντάρ Λιέγης στο Βέλγιο, για τους ομίλους του Europa League. Οι "πράσινοι" προηγήθηκαν 2-0 πριν από την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου και θα μπορούσαν να φύγουν νικητές, αποκτώντας μεγάλες πιθανότητες πρόκρισης στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Ομως ένα "κάλπικο" πέναλτι που δόθηκε στους Βέλγους και μια ολιγωρία της άμυνας έφεραν το 2-2.

Ο Παναθηναϊκός πήρε ετσι τον πρώτο του βαθμό, συνεχίζει να ελπίζει, αλλά δεν μπορεί να είναι ικανοποιημένος από το τελικό αποτέλεσμα.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Αντρέα Στραματσόνι ήταν ο Βίκτορ Ιμπάρμπο, ο οποίος πέτυχε και τα δύο γκολ των «πρασίνων». Ο Κολομβιανός άνοιξε το σκορ στο 12’ με εξαιρετικό αριστερό σουτ. Διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του στο 38’, έπειτα από συνεργασία με τον Σεμπάστιαν Λέτο.

Οι Βέλγοι μείωσαν στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με πέναλτι του Εντμίλσον. Η απόφαση των διαιτητών προκάλεσε έντονες αντιδράσεις από την πλευρά του «τριφυλλιού», που οδήγησαν στην αποβολή του Στραματσόνι από τον πάγκο .

Στην επανάληψη, με τον Ιταλό τεχνικό να παρακολουθεί το παιχνίδι από την εξέδρα και τη Σταντάρ να αυξάνει την πίεσή της, ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να κρατήσει το υπέρ του σκορ.

Τέσσερα λεπτά πριν από το φινάλε, ο Μπελφοντίλ ισοφάρισε 2-2 με απευθείας εκτέλεση φάουλ, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.

Ισόπαλο με το ίδιο σκόρ έληξε και το άλλο ματς του ομίλου: Θέλτα – Αγιαξ 2-2