ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός έμειναν στο μηδέν- Δεν μέτρησε γκολ των "πρασίνων"

Ο κορυφαίος Φινλανδός διαιτητής Γκεστράνιους έκανε λάθος εφαρμογή του πλεονεκτήματος και ακύρωσε γκολ του Παναθηναϊκού, που μπορεί να του έδινε τη νίκη στην Τούμπα και πολλές πιθανότητες για την κατάκτηση μιάς θέσης στην τετράδα .

Τελικά το ματς με τον ΠΑΟΚ έληξε ισόπαλο  0-0. Το αποτέλεσμα αυτό ευνοεί περισσότερο τον "δικέφαλο του Βορρά" , στερώντας πιθανότητες από τους "πράσινους" που κυνη

Στη φάση του ακυρωθέντος γκολ που σημείωσε ο Μακέντα, στο 78', ο Γκεστράνιους σφύριξε φάουλ που έγινε νωρίτερα, στερώντας το πλεονέκτημα και το γκολ από τους πράσινους. Η απόφασή του προκάλεσε την οργή των παικτών και του πάγκου του Παναθηναϊκού.

Ο έμπειρος διαιτητής φαίνεται στο ριπλέι να λέει "λάθος μου", ομως αυτό δεν αλλάζει το αποτέλεσμα.

Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος στο πρώτο 45λεπτο και δημιούργησε φάσεις για γκολ με τους Τζόλη, Σβιντέρσκι και Ελ Καντουρί.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός βελτιώθηκε και έπαιξε επιθετικά, κυνηγώντας τη νίκη. Δεν μπόρεσε όμως να ολοκληρώσει πολλές προσπάθειες, πέραν εκείνης του ακυρωθέντος γκολ του Μακέντα.