Παγκόσμια πρωταθλήτρια η Γαλλία

Παγκόσμια πρωταθλήτρια αναδείχθηκε η Γαλλία. Σε έναν τελικό με σύνολο 6 γκολ (ύστερα από πολλά χρόνια) η ομάδα του Ντιντιέ Ντεσάμπ έπαιξε έξυπνα και εκμεταλλεύτηκε τους αστέρες της νικώντας τελικά την Κροατία με σκορ 4-2.

Οι «τρικολόρ» ήταν πολύ πιο αποτελεσματικοί και τυχεροί, ενώ προηγήθηκαν στο 18’ με αυτογκόλ του Μάντζουκιτς. Οι Κροάτες απάντησαν δέκα λεπτά αργότερα με τον Πέρισιτς, όμως και πάλι οι παίκτες του Ντεσάν μπήκαν μπροστά στο 38’ με πέναλτι του Γκριζμάν.

Στο β ημίχρονο η Γαλλία μπήκε πιο δυναμικό με σκοπό να καθαρίσει το ματς. Στο 58ο λεπτό, μια μπαλιά δεξιά στον Εμπαπέ, που ταλαιπώρησε την άμυνα της Κροατίας, αυτός έδωσε πάσα στον Γκριεζμάν που την κατάλληλη στιγμή έδωσε στον Πογκμπά, αυτός σουτάρε πάνω στα σώματα, πήρε το ριμπάουντ και ξανασούταρε για να κάνει το 3-1.

Οι Γάλλοι "κλείδωσαν" το βαρύτιμο τρόπαιο με εξαιρετικό σουτ του  Εμπαπέ στο 65'. Μείωσε τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μάτζουκιτς μετά από παιδαριώδες λάθος του τερματοφύλακα της Γαλλίας, Γιορίς.

Οι Κροάτες αν και προσπάθησαν δεν μπόρεσαν να αλλάξουν την ροή του αγώνα, κατακτώντας ωστόσο άξια την δεύτερη θέση του Μουντιάλ κάνοντας την μεγαλύτερη υπέρβαση της ιστορίας τους.

Μακρόν

**Μέλη του κινήματος Pussy Riot, εισέβαλαν στον αγωνιστικό χώρο κατά τη διάρκεια του τελικού του Μουντιάλ ανάμεσα στην Γαλλία και στην Κροατία Τα δρακόντεια μέτρα ασφαλείας δεν στάθηκαν εμπόδιο στους πέντε οπαδούς που κατάφεραν να εισβάλουν στον αγωνιστικό χώρο και να διακόψουν για λίγα δευτερόλεπτα τον τελικό ανάμεσα στην Γαλλία και στην Κροατία στην Μόσχα