Ολυμπιακός: «Καρδιοχτύπησε», κέρδισε, αλλά αποδοκιμάσθηκε

Αλλη μιά δύσκολη νίκη πέτυχε ο Ολυμπιακός στο γήπεδο Καραϊσκάκη, κερδίζοντας 3-1 τον Παναιτωλικό  με ανατροπή χωρίς να ικανοποιήσει τους οπαδούς του, που ξέσπασαν σε αποδοκιμασίες μετά τη λήξη του αγώνα.

Οι ερυθρόλευκοι και οι οπαδοί τους «καρδιοχτύπησαν» ώσπου να "γυρίσει" το ματς μετά το 0-1 υπερ του Παναιτωλικού, που έγινε στο 52'  από τον Κούστα. Νωρίτερα οι Αγρινιώτες είχαν χάσει δύο κλασσικές ευκαιρίες: Στο 11' ο Ρόσα βρέθηκε τετ α τετ Λεάλι, αλλά πλάσαρε εκτός εστίας. Στο 43' ο Μάρκος Πάουλο έκλεψε τη μπάλα από τον Ντα Κόστα, βγήκε απέναντι στον τερματοφύλακα, αλλά το πλασέ του να έφυγε ελάχιστα άουτ.

Ο Σεμπά ισοφάρισε στο 61' και το παιχνίδι έγινε αμφίρροπο, με τον Ολυμπιακό να διατηρεί την υπεροχή.

Στο 72' μπήκε στο ματς ο Τσόρι ο οποίος στο τρια λεπτά αργότερα βρέθηκε σε εξαιρετική θέση για γκολ αλλά  πλάσαρε πάνω σε αμυνόμενους.

Στο 78' το Καραϊσκάκη «πάγωσε», καθώς προς στιγμη φάνηκε ότι ο Παναιτωλικός θα πάρει πάλι προβάδισμα: Ο Κλέσιο μπήκε μόνος από δεξιά  αλλά σούταρε άστοχα και η ευκαιρία χάθηκε.

Στο 79' ο Τσόρι έδωσε ασίστ στον Καρντόσο, που πλάσαρε άουτ και στο 81' ο Ολυμπιακός είχε δεύτερο δοκάρι σε σουτ του Μανθάτη.

Η «λύτρωση» για τους πρωταθλητές  ήρθε στο 83', με τον Φιγκέιρας να γυρίζει στον Καρντόσο κι αυτός από κοντά να κάνει το 2-1. Δύο λεπτά αργότερα, ο Φιγκέιρας σούταρε μέσα από την περιοχή, η μπάλα βρήκε στον Τοσκάνη και το σκορ έγινε 3-1..

Πάντως, η νίκη δεν απαλύνει ούτε τις κακές εντυπώσεις που άφησε ο Ολυμπιακός, ούτε μειώνει τη δυσαρέσκεια του κόσμου και της διοίκησης απέναντι στον Πάουλο Μπέντο.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κατσικογιάννης (Ηπείρου)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μάρτινς, Ντα Κόστα - Κλέσιο, Μύγας, Ρότσα

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πάουλο Μπέντο): Λεάλι, Φιγκέιρας, Ντε Λα Μπέγια, Ντα Κόστα, Βιάνα, Μιλιβόγεβιτς, Μάρτινς (72' Ντομίνγκες), Πάρντο (52' Μανθάτης), Φορτούνης (46' Ανδρούτσος), Σεμπά, Καρντόσο.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Μαντζουράκης): Κυριακίδης, Μύγας, Κούσας, Χαντάκιας, Τσοκάνης, Μάκος, Μάρκος Πάουλο, Κλέσιο (89' Μουνιός), Ρόσα (82' Κουτρομάνος), Ουάρντα (73' Ρότσα), Μαρκόβσκ