Διεθνή

Οι νέοι του ΠΑΟ έκλεψαν τις εντυπώσεις με τη Λαμία

Παρουσία του υποψήφιου νέου ιδιοκτήτη της ΠΑΕ, Παϊρότζ Πιενγκμποσάντ, ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε της Λαμίας στο ΟΑΚΑ με 3-1, στην αναμέτρηση με την οποία άνοιξε η αυλαία της 2ης ημέρας στη Super League.

Με τη δεύτερη σερί νίκη, καθώς είχε προηγηθεί εκείνη στην Ξάνθη, οι «πράσινοι» εξάλειψαν νωρίς-νωρίς την τιμωρία των -6 βαθμών που τους επιβλήθηκε λόγω μη αδειοδότητής τους και βάσει της εικόνας που εμφανίζουν στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος, μπορούν να αισιοδοξούν για ακόμη καλύτερες ημέρες.

Ο Παναθηναϊκός άνοιξε το σκορ στο 15ο λεπτό με τρόπο πανομοιότυπο εκείνου στην Ξάνθη: ο Χατζηγιοβάννης έστρωσε έξω από την περιοχή και ο Μπουζούκης με αριστερό βολέ, με την μπάλα να κοντράρει στον Αναστασιάδη, πέτυχε το δεύτερο τέρμα του σε ισάριθμες αγωνιστικές.

Η Λαμία έφερε το παιχνίδι στα «ίσα» πριν το ημίχρονο. Σε εκτέλεση φάουλ από τη δεξιά πλευρά ο Μπλάζιτς έκανε το γέμισμα στο δεύτερο δοκάρι, η άμυνα του Παναθηναϊκού «έχασε» τον Αντέτζο κι εκείνος με δυνατή κεφαλιά νίκησε τον Διούδη για το 1-1.

Ο Δώνης ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με δύο μαζεμένες αλλαγές (Καμπετσής, Γιόχανσον), ενώ μόληις στο 57΄ τις «έκλεισε» περνώντας τον Εμμανουηλίδη αντί του Μουνιέ.

Ο 18χρονος έμελλε να αποδειχθεί η «χρυσή αλλαγή» και η απόλυτη δικαίωση του προπονητή του, αφού στο 70΄ πήρε την πάσα του Καμπετσή, που με την παρουσία του έδωσε ενέργεια στην επίθεση και με ωραίο πλασέ έγραψε το 2-1.

Το τελικό σκορ διαμόρφωσε με πέναλτι ο Κουρμπέλης στο 88ο λεπτό, με την «εσχάτη των ποινών» να καταλογίζεται σε ανατροπή του Χατζηγιοβάνη από τον Αντέτζο.