Οδοστρωτήρας και στα Γιάννινα ο Ολυμπιακός

Επικρατώντας με 0-3 του ΠΑΣ Γιάννινα στους «Ζωσιμάδες», ο Ολυμπιακός επιβεβαίωσε  ακόμη μια φορά την κλάση του και την διαφορά ποιότητας που τον χωρίζει από τις άλλες ομάδες της Super League.  Είναι η 19η νίκη των ερυθρόλευκων στους 20 αγώνες του φετινού πρωταθλήματος (και η 10η εκτός έδρας), με την οποία  έφτασαν τους 58 βαθμούς, 16 περισσότερους από την δεύτερη ΑΕΚ, που κέρδισε τη Βέροια 3-0.

Τα γκολ σημείωσαν οι Φορτούνης (13`με εκτέλεση φάουλ, 25`με πέναλτι) και Ντουρμάζ (57`).

Το «σφυροκόπημα» του Ολυμπιακού άρχισε με την πρώτη σέντρα του αγώνα. Διπλή ευκαιρία στο 3ο λεπτό (πλασέ Πάρντο η μπάλα κόντραρε σε σώματα αμυντικών και κατέληξε κόρνερ, κεφαλιά Μιλιβόγεβιτς άουτ). Μία ακόμη στο 9' (από τη σέντρα του Πάρντο ο Ζντιέλαρ δεν κατάφερε να βρει σωστά την μπάλα με αποτέλεσμα να καταλήξει άουτ).

Το γκολ δεν άργησε να έρθει: Στο 13ο λεπτό, με απευθείας εκτέλεση φάουλ ο Φορτούνης "άφησε  άγαλμα" τον αντίπαλο τερματοφύλακα, στλενοντας τη μπάλλα  στν αριστερή γωνία καιστο βάθος της εστίας.

Η πίεση συνεχίστηκε και το 0-2 ήρθε 12 λεπτά αργότερα. Ο Φορτούνης εκτέλεσε εύστοχα ένα πέναλτι που υποδείχθηκε σε απλωμένο χέρι του Μανιά εντός περιοχής, δίνοντας προβάδισμα νίκης στην ομάδα του Πειραιά.

Με την έναρξη του β’ ημιχρόνου ο Ολυμπιακός έδειξε ξεκάθαρα ότι δεν θα επαναπαυτεί στο 0-2. Έψαχνε κι άλλο γκολ, το οποίο σημείωσε στο 57'. Το γκολ δημιούργησε ο Φορτούνης που έσπασε το τεχνητό οφ σάιντ των γηπεδούχων και έδωσε εξαιρετική ασίστ στον Ντουρμάζ, ο οποίος με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Περιστερίδη για το 0-3.

Οι φιλοξενούμενοι άγγιξαν το 4ο γκολ στο 67ο λεπτό, όταν ο Φορτούνης έφυγε μόνος προ του Περιστερίδη, αλλά το δεξί πλασέ έφυγε λίγο άουτ από το δεξί δοκάρι.

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, το δυνατό αριστερό σουτ του Σεμπά εκτός περιοχής, απέκρουσε δύσκολα ο γκολκίπερ του ΠΑΣ.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μ. Λαμπρόπουλος (Ηλείας)

Κίτρινες κάρτες: 20’ Ακόστα, 24’ Μανιάς, 58’ Κοζορώνης - 20’ Ντουρμάζ

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Περιστερίδης, Στρούνα, Μανιάς (73’ Φερφελής), Ναδάλες, Ριβέρα (63’ Νικολιάς), Τσουκαλάς, Κοζορώνης, Τζημόπουλος, Μιχαήλ, Ηλιάδης (78’ Καρανίκας), Ίλιτς.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μάρκο Σίλβα): Ρομπέρτο, Ελαμπντελαουΐ, Μποτία (51’ λ.τρ. Ντα Κόστα), Μαζουακού, Σιόβας, Ζντιέλαρ, Μιλιβόγεβιτς, Φορτούνης, Ντουρμάζ, Πάρντο (79’ Σεμπά), Ιντέγε (85’ Πουλίδο).