Ο Τζόκοβιτς κέρδισε τον Τσιτσιπά σε παιχνίδι θρίλερ

Έπειτα από μια συγκλονιστική μάχη που ξεπέρασε τις τρεις ώρες μέσα στο κορτ ο Στέφανος Τσιτσιπάς ηττήθηκε από τον Νόβακ Τζόκοβιτς στο Masters της Ρώμης κι έχασε την ευκαιρία για να διεκδικήσει το εισιτήριο για τον τελικό στη μάχη της τετράδας το απόγευμα του Σαββάτου (15/5, 19.30).

Ο κορυφαίος Ελληνας τενίστας, νούμερο 5 στον κόσμο, έχασε στις λεπτομέρειες με 2-1 σετ (4-6, 7-5, 7-5) από τον Σέρβο, νούμερο 1 στην παγκόσμια κατάταξη την τελευταία διετία κι έδειξε ότι η κυριαρχία του στο παγκόσμιο τένις πλησιάζει.

Επανέναρξη με μπρέικ Τζόκοβιτς

Το παιχνίδι άρχισε ξανά το μεσημέρι του Σαββάτου (15/5) με τον Τσιτσιπά να κρατάει το σερβίς του μέχρι το όγδοο γκέιμ, όπου έπειτα από πολύ μεγάλη μάχη κι αφού γύρισε από το 0-40 απαντώντας σε τέσσερα μπρέικ πόιντ, εν τέλει ο Τζόκοβιτς έκανε το μπρέικ, ισοφάρισε (4-4) κι όχι μόνο έμεινε όρθιος αλλά κατόρθωσε να πάρει το σετ (7-5) κάνοντας και δεύτερο μπρέικ στον Τσιτσιπά, ο οποίος προηγουμένως είχε σώσει τρία σετ πόιντ.

Στο τρίτο σετ ο Τσιτσιπάς δεν έχασε την αυτοπεποίθησή του παρά το come back του Τζόκοβιτς και άρχισε ξανά με μπρέικ στον Σέρβο (2-1), ο οποίος όμως απάντησε με μπρέικ για το 3-3. Και πάλι όμως ο εκπληκτικός Τσιτσιπάς έσπασε το σερβίς του αντιπάλου του φτάνοντας στο καθοριστικό 5-4 έπειτα από ένα εκπληκτικό ράλι.

Και πάλι όμως ο Τζόκοβιτς απάντησε με μπρέικ για το 5-5 μένοντας στο ματς, διατήρησε το σερβίς του για το 6-5 κι έκανε το καθοριστικό μπρέικ για το 7-5.