Ο Στέφανος Τσιτσιπάς κατέκτησε το ATP Finals στο Λονδίνο

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς κέρδισε το τουρνουά των κορυφαίων του κόσμου, το ATP Finals, το μεγαλύτερο τρόπαιο στην έως τώρα καριέρα του. Μετά το τέλος του αγώνα, ο αντίπαλος του Ντομινίκ Τίμ παραδέχθηκε την ανωτερότητα του Στέφανου Τσιτσιπά.

Στο πρώτο σετ, έχασε στις λεπτομέρειες με 7-6, αλλά στο δεύτερο με δύο μπρέικ νίκησε εύκολα με 6-2. Στο τρίτο σετ έκανε το μπρέικ στο τρίτο γκέιμ και προηγήθηκε με 2-1. Κράτησε το σερβίς του και έφτασε στο 3-1. Στη συνέχεια ο Τιμ πήρε πίσω το μπρέικ. Και το παιχνίδι έφτασε στο 6-6- και το τάι μπρέικ, όπου ο Τσιτσιπάς νίκησε με 7-4 και είναι ο νέος πρωταθλητής κόσμου σε ηλικία 21 ετών.

Από το Νο 6 της παγκόσμιας κατάταξης, κέρδισε τον Ντομινίκ Τιμ, που βρίσκεται στο Νο 5 και κατάκτησε το τουρνουά στο οποίο κάθε χρόνο συμμετέχουν οι 8 καλύτεροι τενίστες της χρονιάς.

Σε δηλώσεις του, ο Αυστριακός τενίστας τόνισε: «Σήμερα έγινε ένα φανταστικό παιχνίδι. Σου άξιζε Στέφανε. Είσαι ένας φανταστικός παίκτης και εύχομαι να έχουμε και άλλους υπέροχους τελικούς μεταξύ μας στο μέλλον».