Ο Πλατανιάς δυσκόλεψε τον Παναθηναϊκό

Ο Παναθηναϊκός  βρέθηκε να προηγείται με 2-0 του Πλατανιά  στις αρχές του β' ημιχρόνου και νόμισε ότι θα κάνει "περίπατο" στη συνέχεια. Χρειάστηκε όμως να παλέψει τελικά για να κρατήσει τη νίκη, καθώς η ομάδα των Χανίων δεν κατέθεσε τα όπλα και κυνήγησε τον βαθμό μέχρι τη λήξη του ματς.

Οι "πράσινοι" εκμεταλλεύθηκαν στο έπακρο τις αδυναμίες των γηπεδούχων, επικράτησαν τελικά με το αγχώδες 3-2 και παραμένει στην διεκδίκηση της δεύτερης θέσης, μαζί με την ΑΕΚ.

Τατέρματα των «πρασίνων» σημείωσαν ο Καλτσάς (45` και 53`) και ο Κλωναρίδης (69`), ενώ οι γηπεδούχοι μείωσαν με τον Γουνδουλάκη στο 62' και με τον Ράμος (73`).

Οι δύο ομάδες μπήκαν «ορεξάτες» στο γήπεδο και μέχρι το 11ο λεπτό είχαν από ένα δοκάρι. Στη συνέχεια παίχθηκε παιχνίδι κέντρου. Μέχρι το 45ο λεπτό, όταν ο Καλτσάς εκμεταλλεύθηκε την αδράνεια των αμυντικών του Πλατανιά και πλάσαρε ανενόχλητος τον Σωτηρίου.

Στην αρχή του δεύτερου μέρους, η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε με τον Παναθηναϊκό, πλέον, να επικεντρώνεται στην διατήρηση των κεκτημένων. Οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να καταστούν απειλητικοί.

Οι παίκτες του Στραματσόνι διπλασίασαν τα τέρματα τους στο 53` οταν ο Καλτσάς  εκμεταλλεύθηκε την άστοχη έξοδο του Σωτηρίου και με κεφαλιά διαμόρφωσε το 2-0.

Κι ενώ όλα έδειχναν ότι ο Παναθηναϊκός θα περάσει ένα ...ήσυχο απόγευμα, ακολούθησε «βροχή» από γκολ. Αρχικά, ήρθε ο Φανούρης Γουνδουλάκης να εκμεταλλευθεί την αδράνεια των αμυντικών του Παναθηναϊκού και με πλασέ μέσα από την περιοχή να δώσει νέο ενδιαφέρον στον αγώνα (2-1).

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι πολιόρκησαν την εστία του Παναθηναϊκού και έχασαν πολλές ευκαιρίες να ισοφαρίσουν. Στην πρ΄βη αντεπίθεση ο Παναθηναίκός  κατάφερε να αυξήσει τη διαφορά και να κλειδώσει -σχεδόν- τη νίκη: Ο νεοεισελθών Μπουμάλ έβγαλε σε πλεονεκτική θέση τον Κλωναρίδη που αφού προσποιήθηκε έξω από την περιοχή, πλάσαρε τον Σωτηρίου (3-1).

Οι  παίκτες του Πλατανιά έδειξαν αποφασισμένοι να διεκδικήσουν το καλύτερο δυνατό: Στο 73' μείωσαν και πάλι τη διαφορά. «Δράστης» ο Ράμος, που μετά από εκτέλεση κόρνερ, νίκησε συμπαίκτες και αντιπάλους και με κεφαλιά «έγραψε» το 2-3.

Στην συνέχεια και παρά την πίεση που άσκησαν οι γηπεδούχοι, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ισορροπήσει και να ελέγξει τον ρυθμό για να πάρει τους τρεις βαθμούς που τον διατηρούν σε επαφή με την ΑΕΚ.

Διαιτητής: Παπαδόπουλος

Κίτρινες : Μπανανά, Κουλιμπαλί - Ταυλαρίδης

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Γιώργος Παράσχος): Σωτηρίου, Κουλιμπαλί, Σελίν, Δημήτρης, Μπανανά, Γκνιάτιτς, Μενδρινός (81` Ανγκούλο), Μουνάφο (57` Μιλούνοβιτς), Ράμος, Γουνδουλάκης, Αποστολόπουλος (63` Ντίνας).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αντρέα Στραματσόνι): Στιλ, Μέστο, Πράνιτς, Τελάντερ (51` λ.τρ. Λουντ), Ταυλαρίδης, Εσιέν, Ζέκα, Αμπέντ, Καλτσάς (68` Μπουμάλ, 83` λ.τρ. Εβαντζελίστα), Κλωναρίδης, Πέτριτς