Ο ΠΑΟΚ "σκότωσε" την ΑΕΚ, που κινδυνεύει τώρα να μείνει εκτός Ευρώπης

Πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση, ο ΠΑΟΚ κέρδισε την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ με 2-1 και παραμένει στο κυνήγι για την κατάκτηση της δεύτερης θέσης, την οποία κατέχει τώρα ο Αρης, ο οποίος έφερε σήμερα ισοπαλία 1-1 με τον Ολυμπιακό στο "Βικελίδης".

Η ήττα κοστίζει ακριβά στην "Ενωση", η οποία όχι μόνον δεν ελπίζει στην δεύτερη θέση, αλλά μπορεί να βρεθεί και εκτός τετράδας, μένοντας χωρίς ευρωπαϊκό "εισιτήριο", αν χάσει στον επόμενο αγώνα της με τον Παναθηναϊκό.

Εάν νικήσει ο Παναθηναϊκός και οι δύο ομάδες ισοβαθμίσουν, οι "πράσινοι" θα έχουν πλεονέκτημα και θα πάρουν το "εισιτήριο" για το Europa League.

Στο ΟΑΚΑ ο ΠΑΟΚ ήταν σε γενικές γραμμές καλύτερος. Στο δεύτερο ημίχρονο έδωσε χώρο στην αντίπαλο της και βασίστηκε επιθετικά στις αντεπιθέσεις, με μοχλό τον Ουάρντα, που μπήκε αλλαγή.

Στο 47' ο Αιγύπτιος πήρε μακρινή μπαλιά-απόκρουση από την άμυνα, ξεχύθηκε μπροστά και με παράλληλα σέντρα την κατάλληλη στιγμή  έδωσε έτοιμο γκολ στον Κρμέντσικ, ο οποίος πλάσαρε και έγραψε το 0-1.

Τρία λεπτά αργότερα ο ΠΑΟΚ κέρδισε πέναλτι. Το εκτέλεσε ο Σβαμπ, που έκανε το 0-2.