Επικαιρότητα

Ο ΠΑΟΚ πήρε το Κύπελλο

Ο ΠΑΟΚ ήταν πολύ καλύτερος από την ΑΕΚ στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος στο ΟΑΚ και κατέκτησε δίκαια το τρόπαιο,  για δεύτερη συνεχή χρονιά  και για 6η φορά στην ιστορία της διοργάνωσης.

Τα γκολ πέτυχαν ο Βιεϊρίνια στο 61′ και ο Πέλκας στις καθυστερήσεις του αγώνα. Ο «Δικέφαλος» της Θεσσαλονίκης έχασε και πέναλτι στο 24′ με τον Πρίγιοβιτς. Ο ΠΑΟΚ ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με εννέα παίκτες λόγω αποβολής των Μαουρίσιο και Βαρέλα και η ΑΕΚ με δέκα, λόγω αποβολής του Βράνιες.

Οι Θεσσαλονικείς εμφανίσθηκαν αποφασιστικοί και κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο από τα πρώτα λεπτά. Παίζοντας δυνατά και οργανωμένα, δημιούργησαν ευκαιρίες, αφήνοντας ελάχιστα περιθώρια αντίδρασης στην ΑΕΚ, που φαινόταν να μην "λειτουργεί".

Με τη συμπλήρωση 15 λεπτών, ο Τσιγκρίνσκι γύρισε λανθασμένα και η μπάλα πήγε στον Μπίσεσβαρ, ο οποίος  όμως στο τετ α τετ με τον Μπάρκα αστόχησε απελπιστικά. Ο Σουριναμέζος μεσοεπιθετικός δεν βρήκε στόχο ούτε τρία λεπτά αργότερα, έχοντας ιδανικά στρωμένη την μπάλα μπροστά του.

Στο 23’, σε αντεπίθεση του ΠΑΟΚ, ο Μπακάκης μάρκαρε από πίσω τον Μπίσεσβαρ και ο Ισπανός διαιτητής Μπορμπαλάν έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Πρίγιοβιτς που εκτέλεσε το πέναλτι δεν κατάφερε να κινήσει τον  Μπάρκα, ο οποίος απέκρουσε σώζοντας την ομάδα του.

Ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ έσωσε ξανά την εστία του στο 34’, σε τετ α τετ με τον Κάμπος.

Το 0-1 έγινε στο 64’ από τον Βιεϊρίνια, με αριστουργηματική εκτέλεση φάουλ από πλάγια αριστερά έξω από τη γραμμή της περιοχή.

Η αντίδραση του Χιμένεθ ήταν να περάσει στο ματς αρχικά τον Χριστοδουλόπουλο και εν συνεχεία τον Γιακουμάκη. Η ΑΕΚ πήρε για λίγο τα ηνία του αγώνα και μετέφερε την πίεση στην άμυνα του ΠΑΟΚ.

"Τα αίματα άναψαν" στο 80’: Ο Μαουρίτσιο για φάουλ με τα δυο πόδια στον Αραούχο είδε την απευθείας κόκκινη κάρτα από τον Μπορμπαλάν, ενώ στις αψιμαχίες που ακολούθησαν αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη και ο Βράνιες.

Η καλύτερη ευκαιρία της ΑΕΚ για γκολ χάθηκε στο 88’, από τον Αραούχο που σούταρε ελάχιστα άουτ από τη γραμμή της περιοχής, έπειτα τη σέντρα του Γκάλο.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Πρίγιοβιτς έσπασε το τεχνητό οφσάιντ κι έδωσε έτοιμο γκολ στον Πέλκα για το 0-2, σφραγίζοντας τον επικράτηση του ΠΑΟΚ.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Νταβίντ Μπορμπαλάν (Ισπανία)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 46’ Λιβάγια, 63’ Βράνιες, 71’ Μπακασέτας, 88’ Γαλανόπουλος – 6’ Κάμπος, 21’ Μάτος, 45’ Κρέσπο, 80’ Βαρέλα, 90+3’ Πέλκας
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 80’ Βράνιες – 80’ Μαουρίτσιο, 90+3’ Βαρέλα

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Μπάρκας. Μπακάκης, Βράνιες, Τσιγκρίνσκι, Χουλτ (52’ Γκάλο), Σιμόες, Γαλανόπουλος, Μάνταλος (66’ Χριστοδουλόπουλος), Μπακασέτας (73’ Γιακουμάκης), Λιβάγια, Αραούχο.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια (82’ Μαλεζάς), Κάνιας, Μαουρίτσιο – Μπίσεσβαρ (75’ Σακχόφ), Πέλκας, Κάμπος (52’ Μακ), Πρίγιοβιτς.