Ο ΠΑΟΚ πήρε και το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης

Αήττητος στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Super League παρέμεινε ο ΠΑΟΚ, που επικράτησε με 2-1 στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης με τον Αρη, συμπληρώνοντας 7 νίκες σε ισάριθμους αγώνες.

Ηταν ένα εξαιρετικό ματς, με ρυθμό, δύναμη και πολλές φάσεις, που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των θεατών μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο.

Ο «δικέφαλος» έφθασε στη μεγάλη νίκη με ανατροπή, χάρη στην αποτελεσματικότητα του και στην εκτελεστική δεινότητα του Πρίγιοβιτς.

Ο Αρης προηγήθηκε μόλις στο 2ο λεπτό με τον Γκαρσία, αποκτώντας ψυχολογικό πλεονέκτημα. Στη συνέχεια όμως δεν απέφυγε τα πολλά αμυντικά λάθη. Αντίθετα, ο ΠΑΟΚ ξεπέρασε γρήγορα το αρχικό σοκ, κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι και να δημιουργήσει   ευκαιρίες.

Το γκολ δεν άργησε να έρθει για τον «δικέφαλο»: ένα μάλλον αναίτιο χέρι του Τζανακάκη έφερε το πέναλτι και έδωσε την ευκαιρία στον Πρίγιοβιτς να φέρει το ματς στα ίσα στο 36'.

Ο καλός ρυθμός του ματς συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να δημιουργούν ευκαιρίες. Ο Άρης έχασε την καθοριστική ευκαιρία να σκοράρει και να προηγηθεί στο στο 66΄ όταν ο Γιουνές εκτέλεσε πέναλτι, αλλά ο Πασχαλάκης απέκρουσε εντυπωσιακά με το πόδι.

Η απώλεια αυτή έριξε ψυχολογικά τους γηπεδούχους. Ο ΠΑΟΚ απέκτησε υπεροχή και έφθασε στην ολική ανατροπή με τον Πρίγιοβιτς στο 84'.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Άρης (Ερέρα): Κουέστα, Βαλεριάνος, Τζανακάκης, Βέλεθ (24’ Σόουζα), Μαβράι, Σιώπης, Μπάσα (54’ Ματίγια), Γκαρσία, Γκάμα, Ντιγκινί, Γιουνές (71’ Ναζλίδης)

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Βέρνμπλουμ, Κάνιας, Ζαμπά (46’ Ουάρντα), Πέλκας (62’ Ελ Καντουρί), Μπίσεσβαρ, Πρίγιοβιτς (85’ Καρέλης)