Ο ΠΑΟΚ νίκησε τον Ολυμπιακό

Με δύο γκολ του Ζιφκοβιτς στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ κέρδισε τον Ολυμπιακό 2-0 στην Τούμπα και έκανε καθοριστικό βήμα για να εξασφαλίσει το ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Με τη νίκη αυτή ο «Δικέφαλος του Βορρά» αύξησε τη διαφορά του από τον Παναθηναϊκό (που έχασε νωρίτερα 2-1 από τον Αρη στη Λεωφόρο), ισοβαθμεί στην τρίτη θέση με την ΑΕΚ (που νίκησε σήμερα τον Αστέρα) και παραμένει σε απόσταση τριών βαθμών από τον δεύτερο στη βαθμολογία Αρη.

Το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο στο πρώτο ημίχρονο. Οι δύο ομάδες έπαιξαν ανοιχτά κυνηγώντας το γκολ και δημούργησαν πολλές καλές φάσεις. Ο Ολυμπιακός είχε  δοκάρι με τον Μπρούμα στο 20ο λεπτό, ενώ στο 33' ο Ζίβκοβιτς δεν μπόρεσε να νικήσει τον Σα και να ανοίξει το σκορ για τον ΠΑΟΚ.

Ο Σέρβος άλλαξε πλευρές με τον Ελ Καντουρί με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου και στο 49' κατάφερε να κάνει αυτό που δεν μπόρεσε στο πρώτο ημίχρονο. Με τρομερή εκτέλεση μέσα από την περιοχή έκανε το 1-0, εκμεταλλευόμενος λανθασμένη απομάκρυνση του Παπαδόπουλου.

Μετά το γκολ η απόδοση των δύο ομάδων βελτιώθηκε. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν την κατοχή της μπάλας και να απειλούν, προσπαθώντας να πετύχουν δεύτερο τέρμα. Αυτό ήρθε στο 63', με σκόρερ ξανά τον Ζίβκοβιτς, ο οποίος μετά από κάθετη πάσα του Ελ Καντουρί, πλάσαρε από πλάγια τον Σα και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε στη συνέχεια να απειλήσει με διαδοχικές οργανωμένες επιθέσεις, ενώ ο ΠΑΟΚ γινόταν απειλητικός σε γρήγορες αντεπιθέσεις. Στο τελευταίο 10λεπτο το ματς είχε ρυθμό, με την μπάλα να πηγαίνει πάνω κάτω στις δύο περιοχές