Ο ΠΑΟΚ νίκησε την Λίνκολν, θα παιξει την πρόκριση σε μπαράζ

Χωρίς να «φορτσάρει» ο ΠΑΟΚ επικράτησε 2-0 της Λίνκολν στην Τούμπα και σε συνδυασμό με τη νίκη της Κοπεγχάγης επί της Σλόβαν Μπρατισάβας (επίσης 2-0), πήρε τη δεύτερη θέση του στον όμιλο του, στο Europa Conference League.

Ετσι θα διεκδικήσει την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης, δίνοντας αγώνες μπαράζ με κάποια από τις ομάδες που τερμάτισαν στην 3η θέση των ομίλων στο Europa League (Μαρσέιγ, Μίντιλαντ και Ραπίντ) και στο Europa Conference League (Φενέρμπαχτσε, Σέλτικ, Λέστερ, Αϊντχόφεν, Σπάρτα Πράγας).

Ο ΠΑΟΚ μπήκε στο ματς με σκοπό να φτάσει γρήγορα σε ένα γκολ. Το πέτυχε στο 17′: Ο Σινκλεϊ έβγαλε σέντρα ακριβείας από τα αριστερά και ο Ζίβκοβιτς έκανε το 1-0 με κοντινή κεφαλιά.

Οι φιλοξενούμενοι έχασαν ευκαιρία να.. αντιδράσουν στο 20′, με τον Πασχαλάκη να διώχνει σε εκτέλεση φάουλ από τον Γουόκερ.

Ο ΠΑΟΚ ανέβασε.. στροφές στη συνέχεια, έφτιαξε ευκαιρίες στην εστία της Λίνκολν, αλλά βρήκε τον αντίπαλο τερματοφύλακα σε πολύ καλή μέρα.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης ήταν ανώτερη και στην επανάληψη. Δεν βρήκε ιδιαίτερη αντίδραση από την Λίνκολν, ενώ… άκουσε και για το δεύτερο γκολ της Κοπεγχάγης, που σιγούρευε την κατάκτηση της δεύτερης θέσης. Λίγα λεπτά μετά, στο 56', έφτασε στο 2-0 με κεφαλιά του Σβαμπ.

Στη συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα έπεσε. Το ματς ολοκληρώθηκε με δυο σημαντικές ευκαιρίες του Μπίσεσβαρ στο 88′ και στο 89′.