Ο ΠΑΟΚ κέρδισε και τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ

Επιβεβαιώνοντας ότι έχει την καλύτερη ομάδα στο πρωτάθλημα, ο ΠΑΟΚ πραγματοποίησε μία ακόμη εξαιρετική εμφάνιση και έφυγε νικητής από το ΟΑΚΑ,  όπου επικράτησε με 2-0 του Παναθηναϊκού.

Ο «δικέφαλος του Βορρά»  όχι μόνον βαδίζει ακάθεκτος προς την κατάκτηση του πρωταθλήματος, αλλά έχει τη δυνατότητα να σημειώσει ρεκόρ από συστάσεως Α’ Εθνικής. Θα το επιτύχει εάν μείνει αήττητος στους εναπομείναντες 7 αγώνες, παραχωρώντας έως 2 ισοπαλίες.

Ο Παναθηναϊκός, που διανύει περίοδο αγωνιστικής κάμψης,  ήταν αρκετά καλός, αλλά του έλειπε η αποτελεσματικότητα. Με τη σημερινή ήττα απομακρύνεται ακόμη περισσότερο από το στόχο κατάκτησης της πέμπτης θέσης που οδηγεί στα προκριματικά του Europa League.

Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν τους «πράσινους» μόλις στην πρώτη φάση του αγώνα. Ακριβώς με τη συμπλήρωση του πρώτου λεπτού, σε εκτέλεση κόρνερ ο Διούδης έκανε κακή έξοδο και ο Μαουρίσιο, προωθημένος στο δεύτερο δοκάρι, άνοιξε το σκορ με προβολή.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε πανομοιότυπα με το πρώτο: με γκολ από τα αποδυτήρια, στο ίδιο χρονικό σημείο! Στο 47ο λεπτό ο Μάτος έκανε προσπάθεια από τα δεξιά και γύρισε προς τον Μπίσεσβαρ. Οι αμυντικοί του Παναθηναϊκού δεν κατάφεραν να απομακρύνουν, η μπάλα κατέληξε στον Ζαμπά κι εκείνος πλάσαρε τον Διούδη για το 0-2, που έδινε πια σαφέστατο προβάδισμα στην ομάδα του.

Η αποβολή του Ζαμπά με απευθείας κόκκινη κάρτα στο 71ο λεπτό, για επικίνδυνο παιχνίδι στον Κολοβέτσιο, αναθέρμανε το ενδιαφέρον και ξανάδωσε ελπίδα στους γηπεδούχους. Ο Παναθηναϊκός έφτασε κοντά στο γκολ στο 76΄, όταν ο Πασχαλάκης έκανε εντυπωσιακή απόκρουση σε κόρνερ, στο μακρινό σουτ του Ινσούα.

Ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ έκανε άλλη μία σωτήρια επέμβαση στο 87΄, σε γυριστό σουτ του Μακέντα.

Οι γηπεδούχοι γλίτωσαν το 0-3 στο 84΄, όταν σε αντεπίθεση του ΠΑΟΚ βγήκαν τρεις παίκτες του με έναν αμυνόμενο του Παναθηναϊκού. Ο Κρέσπο έδωσε Πέδρο Ενρίκε κι εκείνος ανενόχλητος σούταρε από το πέναλτι, στέλνοντας τη μπάλλα πάνω από το δοκάρι.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Πούγγουρας (69΄ Άλτμαν), Κολοβέτσιος, Μαυρομάτης, Γιόχανσον, Κουρμπέλης, Κάτσε (69΄ Δώνης), Ινσούα, Μπουζούκης, Χατζηγιοβάνης (46΄ Εμμανουηλίδης), Μακέντα.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια (82΄ Πέδρο Ενρίκε), Μαουρίσιο, Σάκχοφ (77΄ Γιαννούλης), Λημνιός, Μπίσεσβαρ (70΄ Ολιβέιρα), Ζαμπά, Άκπομ.