Ο ΠΑΟΚ έχανε τις ευκαιρίες, ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη

Ο ΠΑΟΚ έχασε τις πολλές ευκαιρίες για γκολ κι έχει επιπλέον πολλούς λόγους να διαμαρτύρεται για κρίσιμες διαιτητικές αποφάσεις, αλλά ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που πέτυχε το νικητήριο γκολ στις καθυστερήσεις και μπορεί να πανηγυρίζει μιά σπουδαία νίκη.

Το ματε στο Καραϊσκάκη ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι, με δύναμη, ένταση, πολλές εντυπωσιακές φάσεις και σπουδαίες ευκαιρίες για γκολ. Είχε επίσης πολλές διακοπές, λόγω των καπνογόνων.

Ο “δικέφαλος” άνοιξε το σκορ στο 6' με τον Βαρέλα. Ο αμυντικός του ΠΑΟΚ έγινε μοιραίος παίκης για την ομάδα του στο 25', όταν σημείωσε αυτογκόλ προσπαθώντας να αποκρούσει, ενώ ο αντίπαλος του ήταν σε θέση οφσάιντ.

Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε στο 96' ο Φιγκέιρας.

Εξαιρετικός ο Γλύκος, σταμάτησε σε πολλές φάσεις τους παίκτες του Ολυμπιακού, ενώ μοιραίος του αγώνα ο Κάμπος, που έχασε κλασικές ευκαιρίες.

Το ντέρμπι ξεκίνησε ιδανικά, με γκολ του ΠΑΟΚ που έδωσε μεγάλο ενδιαφέρον στον αγώνα. Υστερα από κόρνερ του Κάμπος, ο Μαλεζάς έπιασε κεφαλιά ο Καπίνο έδιωξε, αλλά η άμυνα του Ολυμπιακού αδράνησε. Ανενόχλητος ο Βαρέλα έκανε το 0-1.

Στο 12' ο “δικέφαλος” έχασε μοναδική ευκαιρία. Ο Λέοβατς έβγαλε παράλληλη σέντρα, αλλά ο Κάμπος γλίστρησε πριν κάνει το πλασέ από κοντινή θέση. Στο 18' ο Κάμπος βγήκε τετ α τετ με τον Καπίνο, όμως καθυστέρησε υπερβολικά και δεν πρόλαβε καν να σουτάρει.

Στο 25' ο Φορτούνης έβγαλε πάσα στον Ιντέγε, ο οποίος ήταν σε θέση οφσάιντ. Ο Νιγηριανός έκανε σέντρα. Στην προσπάθειά του να διώξει ο Βαρέλα έστειλε τη μπάλλα στα δίχτυα του Γλύκου κι έκανε το 1-1.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με καθυστέρηση 9', καθώς δεν υπήρχε ορατότητα από τα πολλά καπνογόνα που είχαν ανάψει οι φίλοι του Ολυμπιακού.

Οι “ερυθρόλευκοι” είχαν την κατοχή, αλλά ο ΠΑΟΚ έχανε τη μία ευκαιρία μετά την άλλη. Στο 59' ο Ροντρίγκες έβγαλε σέντρα, ο Αθανασιάδης έκανε προβολή, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα έξω.

Στο 60' ο “δικέφαλος” έχασε άλλη μία μοναδική ευκαιρία: Ο Κάμπος βγήκε τετ α τετ με τον Καπίνο, αλλά το πλασέ του κατέληξε άουτ..

Τα επόμενα λεπτά ο Ολυμπαικός ήταν στην επίθεση και ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ αναδείχθηκε μεγάλος πρωταγωνιστής.

Στο 79' ο Σεμπά έκανε σουτ η μπάλα κόντραρε, αλλά ο Ιντέγε από κοντά δεν μπόρεσε να την στείλει στα δίχτυα. Ενα λεπτό αργότερα ο Γλύκος έκανε την απόκρουση του αγώνα, αποσοβώντας  σίγουρο γκολ σε κεφαλιά του Ντα Κόστα.

Στο 96' ο Φορτούνης έβγαλε τη σέντρα ο Φιγκέιρας έπιασε κεφαλιά κι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 2-1.

Οι φίλοι του Ολυμπιακού πανηγύρισαν το γκολ με πολλά καπνογόνα, με αποτέλεσμα από τους καπνούς να μην υπάρχει ορατότητα. Ο διαιτητής Αρετόπουλος αποφάσισε να στείλει τις ομάδες στα αποδυτήρια.

Οταν επέστρεψαν οι δύο ομάδες δεν άλλαξε κάτι στα τελευταία 2,5 λεπτά και ο Ολυμπιακός πήρε την πολύ σημαντική νίκη.

Διαιτητής: Αρετόπουλος (Τρικάλων)

Κάρτες: Μποτία, Φιγκέιρας, Μιλιβόγεβιτς, Βιάνα / Κάνιας, Ροντρίγκες,

Ολυμπιακός (Πάουλο Μπέντο): Καπίνο, Φιγκέιρας, Βιάνα (46' Ομάρ), Μποτία, Ντα Κόστα, Μιλιβόγεβιτς, Μάρτινς, Φορτούνης, Σεμπά, Ελιουνούσι, Ιντέγε (85' Καρντόσο).

ΠΑΟΚ (Βλάνταν Ίβιτς): Γλύκος, Λέοβατς (81' λ.τρ. Κρέσπο), Βαρέλα, Μαλεζάς, Μάτος, Κάνιας (46' Χαρίσης), Τσίμιροτ, Σάχοφ (74' Μπίσεσβαρ ), Ροντρίγκες, Κάμπος, Αθανασιάδης.

Διαμαρτύρεται ο ΠΑΟΚ

Με πολλά παράπονα για τις αποφάσεις του διαιτητή Αρετόπουλου αποχώρησε από το γήπεδο η αποστολή του ΠΑΟΚ. Παράπονα και για τις διακοπές λόγω των καπνογόνων, παράπονα και για το πρώτο γκολ του Ολυμπιακού, αλλά και για κόκκινες κάρτες, που κατά την άποψή τους δεν δόθηκαν.

Ενδεικτικά είναι τα όσα δήλωσε ο Βλάνταν Ίβιτς αμέσως μετά τη λήξη του ντέρμπι. «Από τότε που ερχόμουν ως παίκτης, σε αυτό το γήπεδο συνεχώς βρίζουν. Εμείς είχαμε περισσότερες ευκαιρίες και όπως πληροφορήθηκα το πρώτο γκολ του Ολυμπιακού ήταν οφ σάιντ, ενώ υπήρχαν και δύο ξεκάθαρες περιπτώσεις για κόκκινη κάρτα. Μας αδικεί το αποτέλεσμα», είπε ο τεχνικός του «Δικεφάλου» και πρόσθεσε:

«Ο διαιτητής μου είπε πως θα διακόψει το παιχνίδι, αν πέσουν πάλι καπνογόνα. Όταν ξαναέγινε αυτό, εγώ πήρα την ομάδα και μπήκαμε μέσα, όμως αυτός άλλαξε απόφαση».

Λίγη ώρα αργότερα, η ΠΑΕ ΠΑΟΚ εξέδωσε ανακοίνωση στην οποία ανέφερε:

«Ο ΠΑΟΚ έχασε από γκολ-οφσάιντ κι από γκολ παίκτη που έπρεπε να αποβληθεί. Αυτή η διαιτησία είναι η δικαιότερη που μπορεί να κάνει ο Αρετόπουλος στο Καραϊσκάκη, μέχρι εκεί του επιτρέπει η ερυθρόλευκη συνείδησή του. Στους νέους πίνακες δεν έχει την παραμικρή θέση, καμία ΦΙΦΑ δεν μπορεί να τα αγνοήσει αυτά».