Ο Παναθηναϊκός στον τελικό Κυπέλλου - Πήρε πρόκριση στα πέναλτι με ΠΑΟΚ

Σε ματς-θρίλερ στη Λεωφόρο ο Παναθηναϊκός πήρε την πρόκριση για τον τελικό Κυπέλλου, νικώντας τον ΠΑΟΚ στα πέναλτι 8-5.

Ο κανονικός αγώνας έληξε 1-0 υπέρ του ΠΑΟΚ, ο οποίος ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα στην Τούμπα.

Στην παράταση ο ΠΑΟΚ πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων. Ομως οι "πράσινοι" μείωσαν 2-1 με τον Λημνιό στο 120΄+9'.

Στα πέναλτι ήρωας αναδείχθηκε ο Ντραγκόφσκι, που απέκρουσε τρία δίνοντας την πρόκριση. στον Παναθηναϊκό.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες δημιούργησαν και έχασαν ευκαιρίες χωρίς να επιτύχουν τέρμα. ίδιο σκηνικό και στο πρώτο 20λεπτο του β΄ημιχρόνου.

Ο ΠΑΟΚ έφτασε στο γκολ στο 72’, με τον Ζίβκοβιτς στο δεύτερο δοκάρι να νικάει τον Ντραγκόφσκι με εναέριο πλασέ. Στο 86’ οι Θεσσαλονικείς έχασαν σπουδαία ευκαιρία,όταν ο Κωνσταντέλιας έβγαλε σε θέση βολής τον Οζντόεφ, ο οποίος πλάσαρε άουτ από πλάγια θέση.

Στην παράταση, ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να πιέσει την άμυνα του ΠΑΟΚ, κέρδισε πολλά κόρνερ, αλλά δεν μπόρεσε να τα αξιοποιήσει.

Ο ΠΑΟΚ «χτύπησε» στις καθυστερήσεις του α’ ημιχρόνου της παράταση:. Σε εκτέλεση κόρνερ από τον Ντεσπόντοφ, ο Κεντζιόρα πήρε καρφωτή κεφαλιά μέσα απ’ τη μικρή περιοχή και νίκησε τον Ντραγκόφσκι (0-2).

Στο115’ όλο το γήπεδο «πάγωσε» βλέποντας τον Μπάμπα να πέφτει πολύ άτσαλα στον αγωνιστικό χώρο, μετά από σύγκρουση κεφάλι με κεφάλι με τον Βαγιαννίδη. Ο αγώνας διακόπηκε για αρκετά λεπτά, με τους ανθρώπους του ιατρικού επιτελείου του ΠΑΟΚ να μπαίνουν εσπευσμένα τον αγωνιστικό χώρο και να δίνουν τις πρώτες βοήθειες στον αριστερό μπακ του δικεφάλου, ο οποίος γρήγορα ανέκτησε τις αισθήσεις του και διακομίσθηκε με ασθενοφόρο στο νοσοκομείο.

Το ματς ξανάρχισε έχοντας μπει στις καθυστερήσεις. Στο 120’+9’, ο Λημνιός πήρε  ασίστ απ’ τον Αράο και με ψύχραιμο πλασέ μείωσε σε 1-2, στέλνοντας τον ημιτελικό στη «ρώσικη ρουλέτα», όπου έσπασαν καρδιές.

Ο Ντραγκόφσκι ήταν ο ήρωας του Παναθηναϊκού καθώς απέκρουσε τρία πέναλτι., νικώντας κατά σειρά τους Ντεσπόντοφ, Οζντόεφ, Γιόνι Ότο, πριν ο Σαμάτα στείλει άουτ την 9η και τελευταία εκτέλεση

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Φατίχ Τερίμ): Ντραγκόφσκι, Κώτσιρας, Γεντβάι (57’ λ. τρ. Σένκεφελντ), Αράο, Μλαντένοβιτς, Ζέκα (76’ Βαγιαννίδης), Βιλένα (86’ Μαντσίνι), Παλάσιος (85’ Λημνιός), Μπακασέτας, Μπερνάρ (106’ Γερεμέγεφ), Ιωαννίδης (76’ Σπόραρ).

ΠΑΟΚ (Ράζβαν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Γιόνι, Κεντζιόρα, Μιχαηλίδης (4’ λ.τρ. Κουλιεράκης), Μπάμπα, Σβαμπ (74’ Οζντόεφ), Μεϊτέ, Αντρίγια Ζίβκοβιτς (85’ Μουργκ), Κωνσταντέλιας (109’ Μάρκος Αντόνιο), Τάισον, (74’ Ντεσπόντοφ) Μπράντον Τόμας (73’ Σαμάτα).