Ο Παναθηναϊκός καθήλωσε τον Ερυθρό Αστέρα

Με πρωταγωνιστή τον Νικ Καλάθη που έκανε προσωπικό ρεκόρ πόντων και ευστοχίας στα τρίποντα, ο Παναθηναίκός καθήλωσε τον Ερυθρό Αστέρα και πήρε σπουδαία νίκη 70-59 στο ΟΑΚΑ, σε αγώνα της τρίτης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας.

Οι "πράσινοι" είχαν απόλυτη κυριαρχία στο πρώτο ημίχρονο και οικοδόμησαν τη νίκη τους με δύο εντυπωσιακά σερί 13-2 στα τελευταία λεπτά της πρώτης περιόδου και 11-0 στο ξεκίνημα της δεύτερης. Η διαφορά έφθασε  στος 25 πόντους λιγο πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο, που έληξε με σκορ 46-25.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε κάπως, ενώ οι Σέρβοι προσπαθούσαν να κλείσουν με τρίποντα την ψαλίδα του σκορ.

Ο Γκιστ είχε 17 πόντους, ο Καλάθης σημείωσε 16 πόντους, πήρε 6 ριμπάουντ και μοίρασε 5 ασίστ.

Από τον Ερυθρό Αστέρα διακρίθηκε ο Κούζμιτς, που είχε 15 πόντους και 15 ριμπάουντ (εκ των οποίων τα 6 ήταν επιθετικά).

Μπασκόνια (Ισπανία)-  Ολυμπιακός (Ελλάδα) 90-95

Μετά από 4 αγώνες αήττητες παραμένουν μόνον η ΤΣΣΚΑ και η Φενερμπαχτσέ, που μοιράζονται την πρώτη θέση της βαθμολογίας. Στη δεύτερη θέση Ολυμπιακός και Ρεάλ.