Ο Παναθηναϊκός έχασε στη Μόσχα

Πέντε λεπτά «αφλογιστίας»  προς το τέλος του αγώνα στοίχισαν ακριβά στον Παναθηναϊκό, που θα μπορούσε να φύγει νικητής από τη Μόσχα. Η ΤΣΣΚΑ του πρώην «πράσινου» Δημήτρη Ιτούδη πήρε τελικά το ματς 81-77, παρ' όλου που βρέθηκε σε κακή μέρα,  είχε μεγάλες διακυμάνσεις στο παιχνίδι της κι έκανε πολλά λάθη.

Σε δηλώσεις του μετά τον αγώνα ο Ιτούδης αναγνώρισε ότι ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος και έχασε ευκαιρία να πάρει το ματς, αν και έπαιζε χωρίς προπονητή (στον πάγκο ήταν ο Γιώργος Βόβαρας, βοηθός του Αργύρη Πεδουλάκη).

Ο  Παναθηναϊκός ξεκίνησε άσχημα και ήταν άνευρος σε άμυνα και επίθεση, πετυχάινοντας το πρώτο καλάθι μετά από  τριάμισυ λεπτά με τον Μπουρούση. Στο 7' βρέθηκε να χάνει με 12 πόντους διαφορά (17-5). Σε εκείνο το σημείο «ξύπνησε» ο Νίκολς, που έδωσε ρεσιτάλ δημιουργικότητας  και εκτελεστικής δεινότητας, πρωταγωνιστώντας στο επιμέρους σκορ 5-14, με το οποίο οι «πράσινοι» μείωσαν σε 22-19 στο 10΄.

Στη δεύτερη περίοδο η άμυνα του Παναθηναϊκού συνέχισε να αποδίδει, με χαρακτηριστικό παράδειγμα ότι οι δύο έμπειροι γκαρντ και αιχμή του δόρατος της επίθεσης της ΤΣΣΚΑ, Ντε Κολό και Τεόντοσιτς, είχαν συγκομιδή μόλις 3 πόντους. Οι Κυπελλούχοι Ελλάδας μείωσαν στο 18΄ σε 31-30. Ενα λάθος κι ένα αντιαθλητικό φάουλ του Νίκολς έδωσαν τη δυνατότητα στην ΤΣΣΚΑ να πάει  στα αποδυτήρια με +5 (35-30).

Στην τρίτη περίοδο ο Καλάθης συνεργάστηκε άψογα με τον Γκιστ, τροφοδοτώντας  τον με διαδοχικές ασίστ. Ετσι οι «πράσινοι» πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 38-41 (23΄).

Το παιχνίδι κρίθηκε ουσιαστικά στο δεύτερο ήμισυ της τελευταίας περιόδου, όταν ο Παναθηναϊκός  έπαθε ξαφινική αλογιστία στην επίθεση και έμεινε "άποντος" για 5(!) λεπτά, από το  33' 18'' μέχρι  το 38΄14''.

Η  ΤΣΣΚΑ βελτίωσε την αμυντική λειτουργία της, ο Ντε Κολό έδωσε την ώθηση στην επίθεση και με τον Γάλλο να σκοράρει έξι διαδοχικούς πόντους οι Ρώσοι... προσπέρασαν  με 69-68 σο 37΄, τη στιγμή που ο Παναθηναϊκός έχανε τον σκόρερ του, Νίκολς, με πέντε φάουλ.

Ντε Κολό και Τεόντοσιτς εστίασαν στη συνέχεια το παιχνίδι τους στο κομμάτι της δημιουργίας και μοιράζοντας ασίστ βοήθησαν την ομάδα τους να ξεφύγει με +6 (74-68) περίπου 1,5 λεπτό πριν από τη λήξη. Οι «πράσινοι» πήραν τους αιφνιδιασμούς, αλλά η αστοχία δεν τους επέτρεψε να ολοκληρώσουν ακόμη μία ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 35-30, 57-58, 81-77

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουκλ (Σλοβενία), Χιμένεθ (Ισπανία), Πάστουσιακ (Πολωνία)

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Δημήτρης Ιτούδης): Ντε Κολό 20 (3), Τεόντοσιτς 6, Όγκουστιν 8, Φριντζόν 8 (1), Τζάκσον 9 (1), Αντόνοφ, Βοροντσέβιτς 20 (5), Χίγκινς 4, Χριάπα, Κουρμπάνοφ, Χάινς 6.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Βόβορας): Σίνγκλετον 8, Νίκολς 20 (3), Ρίβερς 16 (3), Μποχωρίδης 2, Φώτσης, Παππάς 4, Φελντέιν 3 (1), Γκιστ 8, Μπουρούσης 6, Καλάθης 10 (2).

Στο άλλο μεγάλο μάτς της ημέρας για την Ευρωλίγκα ο Ερυθρός Αστέρας νίκησε στην Κωνσταντινούπολη την Γαλατάσαράι με 85-83.