Ο Παναθηναϊκός έμεινε στο Χ με Πλατανιά

Ο Παναθηναϊκός άφησε δύο βαθμούς  στα Περιβόλια των Χανίων, όπου ήρθε ισόπαλος 1-1 με τον Πλατανιά, και μετά την πρώτη αγωνιστική του πρωταθλήματος παραμένει στο "μείον", καθώς ξεκίνησε με  αφαίρεση βαθμών λόγω της περυσινής τιμωρίας του.

Το ματς ήταν μέτριο ποιοτικά. Οι "πράσινοι"  εμφανίστηκαν με πολλές αδυναμίες, αν και είχαν την υπεροχή τουλάχιστον στο πρωτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πλατανιάς ήταν ανώτερος, περιόρισε σε παθητικό ρόλο τον Παναθηναϊκό και μάλιστα είχε δύο σπουδαίες ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ. Στο 55' και στο 70' ο Βλαχοδήμος με εξαιρετικές αποκρούσεις κράτησε όρθιο το «τριφύλλι» στις ευκαιρίες του Μπούτνικ και του Ντεβέσα.

Κόντρα στην ροή του ματς, οι «πράσινοι» κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα στο σκορ.
Στο 64' ο Ουζουνίδης έριξε στο ματς τον Τσάβες και τον Χατζηγιοβάνη αντί των Μολίνς και Λουντ. Λίγα λεπτά αργότερα, στο 72', ο Αργεντινός στράικερ πήρε μιά έξυπνη μπαλιά από τον  Λουτσιανό  και με ωραίο πλασέ έστειλε την μπάλα στα διχτυα.

Προηγήθηκαν με τον Τσάβες, ο οποίος μπήκε αλλαγή  και σημείωσε το παρθενικό του γκολ στο ελλκηνικό πρωτάθλημα.

Για τον Πλατανιά ισοφάρισε ο Κοροβέσης, ο οποίος ήρθε επίσης από τον πάγκο και κατάφερε να αλλάξει τις ισορροπίες στο ματς.

Σπουδαία εμφάνιση πραγματοποίησε ο τερματοφύλακας του ΠΑΟ Βλαχοδήμος, επεμβαίνοντας αποτελεσματικά σε κρίσιμες φάσεις.

Ο διαιτητής Παπαπέτρου ακύρωσε στο 82' γκολ του Πλατανιά. Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτύρονται οτι δεν δόθηκε πέναλτι σε βάρος του Πλατανιά στο 28', όταν ο Καμπέσας ανετράπη μέσα στην περιοχή.