Ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να λυγίσει την Ξάνθη

Στο Ολυμπιακό Στάδιο όπου αντιμετώπισε την Ξάνθη, ο Παναθηναϊκός βρέθηκε πίσω στο σκορ, έκανε στη συνέχεια την ανατροπή, αλλά  δεν μπόρεσε να κρατήσει τη νίκη. Ισοφαρίσθηκε με πέναλτι στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων (2-2), χάνοντας δύο πολύτιμους βαθμούς στην κούρσα για τις πρώτες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 19' με τον Κάστρο. Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο και η ομάδα του Γιώργου Δώνη δεν μπορούσε να επιβάλει το ρυθμό της.

Στην επανάληψη ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε μόλις στο 48' με τον Μπουζούκη και στη συνέχεια παρουσιάσθηκε ανεβασμένος. Ο Κολοβέτσιος έκανε το 2 – 1 στο 68'. Ο Κάτσε στο 75΄ έχασε την ευκαιρία να κλειδώσει το παιχνίδι για τους πράσινους, στέλνοντας τη μπάλα στο  δοκάρι.

Η Ξάνθη δεν τα παράτησε, συνέχισε να πιέζει και στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων κέρδισε πέναλτι. Το εκτέλεσε εύστοχα ο Κάστρο, διαμορφώνοντας το τελικό 2-2.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Παναθηναϊκός: Διούδης, Γιόχανσον, Κολοβέτσιος, Μαυρομμάτης, Ινσούα, Κάτσε, Δώνης, Χατζηγιοβάννης, Μπουζούκης (73’ Χατζηθεοδωρίδης), Μουνιέ (60’ Βέργος), Μακέντα (89' Κουλιμπαλί).

Ξάνθη: Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Λισγάρας, Κασάδο, Σιλά, Κοβάσεβοτς, Καντά (70’ Μπαριέντος), Μπρίτο (81’ Σαρπόνγκ), Ντουρίτσκοβιτς, Μελιόπουλος, Κάστρο.