Ο Ολυμπιακός σάρωσε την ΑΕΚ

Ενας βελτιωμένος, δυνατός και αποφασιστικός Ολυμπιακός που δεν θίμιζε σε τίποτα την ομάδα που έχασε από τη Λάρισα και τον ΑΠΟΕΛ,  μετέτρεψε σε περίπατο το ντέρμπι με την ΑΕΚ στο Καραϊσκάκη, επικρατώντας με 3-0. Οι πρωταθλητές ήταν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Η ΑΕΚ πάλεψε  το ματς κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, αλλά οι πολλές και σημαντικές απουσίες περιόριζαν τις δυνατότητες της.  Ακόμα ένα ντέρμπι στο «Καραϊσκάκη» έγινε εφιάλτης για την Ενωση, η οποία στις τελευταίες πέντε επισκέψεις της στο φαληρικό στάδιο έχει ισάριθμες ήττες και 0-18 τέρματα.

Τα γκολ πέτυχαν οι Ιντέγε (7΄), Μάρτινς (65΄) και Φορτούνης (79΄).

Από τα πρώτα λεπτά του αγώνα ο Ολυμπιακός  «άρπαξε από το λαιμό» την ΑΕΚ και συνέχισε την πίεση σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο.

Στο 7΄ οι Φορτούνης, Σεμπά, Ιντέγε «έκρυψαν τη μπάλα» και ο Νιγηριανός άνοιξε το σκορ πετυχαίνοντας το 5ο του γκολ στο πρωτάθλημα.

Στο 10΄ ο Σεμπά σούταρε από το ύψος της περιοχής κι η μπάλα μετά από κόντρα βρήκε στο δοκάρι του Ανέστη.

Μετά το πρώτο δεκάλεπτο του β' ημιχρόνου οι ερυθρόλευκοι  άφησαν χώρο στην ΑΕΚ, φροντίζοντας να κρατήσουν το αποτέλεσμα.

Ολα έγιναν πιο εύκολα στο 65΄: Ο Λαμπρόπουλος έκανε σοβαρό λάθος, ο Μάρτινς έκλεψε τη μπάλα μπήκε ταχύτατα στην περιοχή και πλάσαρε τον Ανέστη διαμορφώνοντας το 2-0.

Στο 79΄ ο Λαμπρόπουλος σταμάτησε με τάκλιν τον Φορτούνη έξω από την περιοχή,  από την κόντρα προέκυψε ένα... άριστο πλασέ στη γωνία του Ανέστη και ετσι έγινε το 3-0.

Η ΑΕΚ θα μπορούσε να πετύχει τουλάχιστον ένα γκολ, που θα άλλαζε τις εντυπώσεις και θα έκανε πιό "εύπεπτο" το αποτέλεσμα για τους οπαδούς της. Ομως ο Μάνταλος αστόχησε σε τετ-α-τετ στο 82΄, ενώ σε σουτ του Μπακασέτα στο 87' η μπάλλα βρήκε το δοκάρι.

Κίτρινες: Μποτία - Μάνταλος, Μπακασέτας

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πάουλο Μπέντο): Καπίνο, Φιγκέιρας, Ντα Κόστα, Μποτία (46΄ λ.τρ. Βιάνα), Ντε λα Μπέγια, Μιλιβόγεβιτς, Μαρτίνς (69΄ Καμπιάσο), Σεμπά, Ελιουνούσι, Φορτούνης (81΄ Ντομίνγκες), Ιντέγε.

ΑΕΚ (Τιμούρ Κετσπάγια): Ανέστης, Γκάλο, Λέσκοτ, Τσιγκρίνσκι, Ντίντακ, Γιόχανσον, Λαμπρόπουλος, Χριστοδουλόπουλος (72΄ Πλατέλλας), Μάνταλος, Ροντρίγκες (59΄ Πέκχαρτ), Μπακασέτας.