Ο Ολυμπιακός πήρε την πρόκριση στα πέναλτι! Εμειναν εκτός Ευρώπης Παναθηναϊκός και Αρης

Μετά από έναν δυνατό αγώνα που έληξε ισόπαλος 1-1 και ημίωρη παράταση όπου το τελικό σκορ ήταν 2-2, ο Ολυμπιακός επικράτησε τς Σλόβαν  Μπρατισλάβα στα πέναλτι με 4-3 και πήρε ανέλπιστη πρόκριση στον επόμενο γύρο του Europa League, όπου θα αντιμετωπίσει τον Απόλλωνα Λεμεσού.

Οι "ερυθρόλευκοι" είναι η μοναδική ομάδα που θα συνεχίσει στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις.

Ο Παναθηναϊκός και ο Αρης αποκλείσθηκαν, καθώς οι "πράσινοι" έμειναν στο 1-1 με την Σλάβια Πράγας (πρώτος αγώνας 0-2), ενώ η ομάδα της Θεσσαλονίκης νίκησε 2-1 την Μακάμπι Τελ Αβίβ, δεν μπόρεσε όμως να καλύψει το χάντικαπ του πρώτου αγώνα (0-2).

Στη Μπρατισλάβα ο Ολυμπιακός εμφανίστηκε αξιόμαχος και ικανός να αποσπάσει τη νίκη που χρειαζόταν μετά το 1-1 στο Καραϊσκάκη. Ευτύχησε να προηγηθεί στο 54':.όταν ο Ζινκερνάγκελ σούταρε δυνατά, η μπάλα κόντραρε σε αμυνόμενο και κατέληξε τα δίχτυ.

Κι ενώ όλα έδειχναν ότι η ελληνική ομάδα παίρνει νίκη-πρόκριση, οι Σλοβάκοι ισοφάρισαν στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Στην παράταση ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 2-1 στο 101': Ο Μασούρας γύρισε τη μπάλα στη μικρή περιοχή και ο Αγκιμπού Καμαρά με προβολή την έστειλε στα δίχτυα.

Ομως η Σλόβαν - που έπαιζε με 10 παίκτες λόγω αποβολής -  ισοφάρισε πάλι στο 118'' με τον Γκριν.

Στη διαδικασία των πέναλτι ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω στο σκορ, καθώς ο Κούντε που εκτέλεσε το πρώτο έστειλε τη μπάλα άουτ.

Οι Σλοβάκοι έχασαν το τρίτο πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε ο Κουτσκα στέλνοντας τη μπάλα άουτ.

Στο πέμπτο και πιό κρίσιμο πέναλτι, ο Βάτσλικ απέκρουσε. Από πλευράς Ολυμπιακού εκτελεστής ήταν ο Βαλμπουενά, ο οποίος ευστόχησε, στέλνοντας την ομάδα του στον επόμενο γύρο