Ο Ολυμπιακός πήρε διπλό στη Λάρισα

Πραγματοποιώντας καλή εμφάνιση -  ιδιαίτερα  στο πρώτο ημίχρονο - ο Ολυμπιακός έφυγε νικητής από τη Λάρισα με το "φτωχό" 0-1, που δεν αντιστοιχεί στην εικόνα του αγώνα και στην απόδοση των δύο ομάδων.

Οι "ερυθρόλευκοι" ήταν σαφώς καλύτεροι, πέτυχαν τρία γκόλ - εκ των οποίων τα δύο ακυρώθηκαν ως οφσάιντ -  και πήραν τους τρεις βαθμούς που χρειάζονταν για να παραμείνουν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα και να συνεχίσουν  το νικηφόρο σερί τους.

Οι Πειραιώτες μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά πήραν τον έλεγχο του αγώνα. Μόλις στο 4ο λεπτό, ο Ελ Αραμπί έκλεψε την μπάλα, ανατράπηκε, ο ρέφερι συμβουλεύτηκε το VAR και παρά τις διαμαρτυρίες των παικτών της ΑΕΛ, έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Βαλμπουενά που ανέλαβε την εκτέλεση, άνοιξε το σκορ.

Στο 38’ ο Βαλμπουενά εκτέλεσε φάουλ από αριστερά και ο Ελ Αραμπί με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Ο διαιτητής ειδοποιήθηκε από το VAR ότι ο Μαροκινός φορ ήταν εκτεθειμένος κι έτσι το 0-2 ακυρώθηκε.

Η Λάρισα είχε μιά σπυδαία ευκαιρία να ισοφαρίσει στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου, όταν μετά από καραμπόλες μέσα στη μικρή περιοχή η μπάλα έφθασε στον Νταουντά, ο οποίος τη βρήκε εκτός βηματισμού και δεν κατάφερε να τη στείλει στα δίχτυα.

Στην επανάληψη, οι Βυσσινί μπήκαν πιο δυνατά και έψαξαν το γκολ της ισοφάρισης χωρίς όμως κλασσικές ευκαιρίες. Ο Ολυμπιακός έδειξε σημάδια κόπωσης και ο Μαρτίνς έκανε πιο νωρίς από ό,τι συνηθίζει αλλαγές.

Ο Καμαρά μπήκε στη θέση του  Μασούρα και ο Κούτρης στη θέση του Τσιμίκα. Το σύστημα έγινε 4-3-3.

Μοναδική σημαντική φάση στη συνέχεια ήταν ένα δυνατό σουτ του Μπούστος που πέρασε μόλις άουτ

ΑΕΛ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κρίστινσον, Μόρας, Μιχαήλ, Μπράλιτς, Ζίβκοβιτς, Μπέρτος (79’ Καρανίκας), Μιλοσάβλιεβιτς (64’ Νούνιτς), Φατιόν, Σεσέροβιτς, Μπούστος, Νταουντά (81’ Φιλίποβιτς)

Ολυμπιακός (Πέντρο Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουί, Σισέ, Μεριά, Τσιμίκας (65’ Κούτρης), Γκιλιέρμε, Μπουχαλάκης, Ποντένσε (82’ Ραντζέλοβιτς), Βαλμπουενά, Μασούρας (61’ Καμαρά), Ελ Αραμπί