Ο Ολυμπιακός νίκησε και τη Μπασκόνια στην Ισπανία

Μετά τη Μπαρτσελόνα και τη Ρεάλ, ο Ολυμπιακός υπέταξε στην Ισπανία και την Μπασκόνια (92-97), επιτυγχάνοντας την 4η νίκη σε ισάριθμους φετινούς αγώνες  της Euroleague.

Κορυφαίος για τους Πειραιώτες ήταν ο Σάσα Βεζένκοφ, που σημείωσε 26 πόντους και με διαδοχικά τρίποντα κρατούσε τον Ολυμπιακό κοντά στο σκορ, όταν οι Βάσκοι είχαν πάρει προβάδισμα στην τρίτη περίοδο. Πολοί καλοί οι Σλούκας με 20 πόντους, Λαρεντζάκης με 11 και ΜακΚίσικ με 12.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τον Ολυμπιακό, που ήταν εξαιρετικός στην άμυνα, μην επιτρέποντας στη Μπασκόνια να βρει ρυθμό. Επιθετικά οι Ερυθρόλευκοι κυριάρχησαν στο παρκέ και έφτασαν γρήγορα στο +18 (26-8). Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε στο 32-16, δείχνοντας πως οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έλεγχαν πλήρως το ματς.

Ολα άλλαξαν στη δεύτερη περίοδο καθώς οι Πειραιώτες ξεκίνησαν να κάνουν φθηνά λάθη, ενώ ο Σεντεκέρσκις άρχισε να σκοράρει με μεγάλη συχνότητα. Όσο περνούσε η ώρα οι Βάσκοι επέβαλαν πλήρως τον ρυθμό τους, μειώνοντας γρήγορα τη διαφορά. Κατάφερε μάλιστα περάσουν μπροστά στο σκορ, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με προβάδισμα (47-42).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Μπασκόνια συνέχισε να να "βομβαρδίζει" το καλάθι των Πειραιωτών. Ο Σάσα Βεζένκοφ ήταν ο μοναδικός που είχε ολοκληρωμένες επιτυχείς προσπάθειες σ' αυτό το διάστημα.

Η τελευταία περίοδος η αγωνιστική εικόνα άλλαξε πλήρως.Ο Σλούκας μπήκε… φουριόζος και οι Πειραιώτες έτρεξαν ένα σερί 14-0 που τους έφερε στο 79-74. Η Μπασκόνια δεν κατέθεσε τα όπλα. Παρέμεινε κοντά στο σκορ, αλλά ο Ολυμπιακός είχε λύσεις επιθετικά και αμυντικά. Ετσι μπόρεσε να διατηρήσει το προβάδισμά του, φτάνοντας στο τελικό 92-97.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-32, 47-42, 74-65, 92-97