Ο Ολυμπιακός νίκησε Ερυθρό Αστέρα και πάει Europa League

Εχοντας τους… θεούς με το μέρος του ο Ολυμπιακός επικράτησε 1-0  επί του Ερυθρού Αστέρα στο γήπεδο Καρασκάκη, τερμάτισε τρίτος στον όμιλο του Champions League και πήρε την πρόκριση στο Europa League, όπου θα συνεχίσει πλέον την ευρωπαϊκή του πορεία.

Για να φθάσουν σ’ αυτό το αποτέλεσμα οι «ερυθρόλευκοι», πέρα από την αγωνιστική τους προσπάθεια χρειάστηκαν και πολλή τύχη: Επρεπε να χάσουν πέναλτι οι Σέρβοι όταν το σκορ ήταν 0-0, να κάνει στο 87’ εσκεμμένο πέναλτι ο Ζάντερ που είχε μπει νωρίτερα αλλαγή και να ευστοχήσει στην εκτέλεση του ο Ελ Αραμπί.

Πάντως ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος στο ματς και δικαιούνταν την νίκη. Βρήκε όμως απέναντι του τον Σέρβο τερματοφύλακα Μπόργιαν, που ήταν ανίκητος κάτω απ’ τα δοκάρια και εξουδετέρωσε πολλούς κινδύνους.
 Ο Ερυθρός Αστέρας κέρδιζε την πρόκριση και με ισοπαλία, αλλά δεν κλείσθηκε στα μετόπισθεν για να την εξασφαλίσει. Επαιξε ανοιχτά, κυνήγησε το γκολ και θα ειχε κανει μισό βήμα πρόκρισης αν μετέτρεπε σε γκολ το πέναλτι που κέρδισε στη λήξη του ημιχρόνου.

Μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά, ο Ολυμπιακός ανέβασε στροφές και πήρε τον έλεγχο του αγώνα, προσπαθώντας να δημιουργήσει φάσεις στα καρέ του Μποριάν.

Όμως κόντρα στη ροή του ματς, ο Ερυθρός Αστέρας είχε τη μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί: Οι Σέρβοι έκλεψαν στον χώρο του κέντρου, ο Μάριν βρέθηκε στην περιοχή του Ολυμπιακού, ντρίμπλαρε τον Γκιγιέρμε και ο Βραζιλιάνος χαφ τον ανέτρεψε.

Το πέναλτι εκτέλεσε ο Τομανέ (πρώην πάικτης του Παναιτωλικού), στέλνοντας τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Οι Πειραιώτες μπήκαν δυνατά στο δεύτερο μέρος με στόχο να πετύχουν το γκολ της νίκης-πρόκρισης. Στο 54’ το σουτ του Γκιγιέρμε έφυγε ελάχιστα δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Μπόριαν. Πέντε λεπτά αργότερα ο Ολυμπιακός είχε δοκάρι με τον Ελ Αραμπί.

Στο 64’ ο Ποντένσε άγγιξε το γκολ. Ο βραχύσωμος χαφ βγήκε τετ α τετ, αλλά ο Μπόριαν του είπε «όχι». Στο 70’ ο Πορτογάλος απείλησε ξανά, αλλά ο Μπόργιαν απεσόβησε πάλι το γκολ.

Η λύτρωση για τον Ολυμπιακό ήρθε στο 87'. Ο Ζάντερ έκανε χέρι σε προσπάθειά του να σταματήσει τη μπάλα σε σέντρα. Ο Ελ Αραμπί εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι και έκανε το 1-0 που ήταν το τελικό σκορ.