Ο Ολυμπιακός νίκησε δύσκολα την Ξάνθη

Για δεύτερη φορά μέσα σε 15 μέρες ο Ολυμπιακός επικράτησε της Ξάνθης (2-0), η οποία όμως αποδείχτηκε πολύ "σκληρό καρύδι" στο γήπεδο Καραϊσκάκη, όπου είχε  άριστη απόδοση - ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο - πάλαιψε το ματς στα ίσα και δημιούργησε ευκαιρίες που έληξε δίχως τέρματα για τις δύο ομάδες.

Παρά τις απουσίες της και τις δεδομένες δυσκολίες που αναμενόταν να αντιμετωπίσει στην έδρα του πρωτοπόρου, η Ξάνθη έπαιξε αν ανοιχτά, χωρίς  να κλειστεί στο καβούκι της. Ο Λουτσέσκου παρέταξε την ομάδα  χωρίς αλλαγές στα αγωνιστικά πλάνα, με στόχο να κυνηγήσει τουλάχιστον την ισοπαλία.

Ο Ολυμπιακός φάνηκε να αιφνιδιάζεται από αυτή την επιλογή και δεν βρ΄κε γρήγορα "απαντήσεις". Είχε την κατοχή αλλά  αναλωνόταν στη μεσαία γραμμή, χωρίς να φθάνει με αιώσεις στην αντίπαλη εστία.

Διατηρώντας κοντά τις γραμμές της και με συνοχή, η Σκόντα αναχαίτιζε εύκολα ή δύσκολα τις επιθέσεις των γηπεδούχων. Στο 32' είχε την πρώτη κλασική ευκαιρία του αγώνα: Από λάθος του Ανδρούτσου ο Ράνος έβγαλε τετ-α-τετ τον Βασιλακάκη που πλάσαρε άουτ προ του Καπίνο.

Οι πρωταθλητές άνοιξαν το σκορ στο 48', μετα από όμορφη ενέργεια του Σεμπά και αυτογκόλ του Σβάρνα.
Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μανθάτης, ο οποίος  σημείωσε το παρθενικό του τέρμα στη Super League.
Διαιτητής: Γεώργιος Κομίνης (ΕΠΣ Θεσπρωτίας)

Ολυμπιακός (Μπέντο): Καπίνο, Φιγκέιρας, Βιάνα, Ρέτσος, Ντε λα Μπέγια, Μιλιβόγεβιτς, Ανδρούτσος (85' Καμπιάσο), Φορτούνης, Μαρίν (67' Μανθάτης), Σεμπά, Ιντέγε (81' Καρντόσο).

Ξάνθη (Λουτσέσκου): Ζίβκοβιτς, Καρασαλίδης, Μπαξεβανίδης, Τριάδης, Λουσέρο, Βασιλακάκης, Γουάλας, Ράνος (85' Κώστας), Λάζιτς, Σβάρνας (73' Παπαγεωργίου), Καμαρά (67' Σολτάνι).