Ο Ολυμπιακός κλείδωσε την πρόκριση με νίκη-θρίαμβο επί της Κράσνονταρ

Με νίκη-θρίαμβο επί της ρωσικής Κράσνονταρ στο γήπεδο Καραϊσκάκη 4-0,  ο Ολυμπιακός άνοιξε την πόρτα των χρυσοφόρων ομίλων του Champions League, επιβεβαιώνοντας παράλληλα ότι κτίζει φέτος ισχυρή ομάδα, ικανή να επιτύχει ευρωπαϊκές διακρίσεις.

Η συμμετοχή του στην κορυφαία ευρωπαϊκή διοργάνωση θα επισημοποιηθεί την επόμενη Τρίτη στον επαναληπτικό αγώνα στο Κράσνονταρ, όπου η ρωσική ομάδα είναι απίθανο έως σχεδόν αδύνατο να καλύψει το 4-0.
Η ελληνική ομάδα ήταν κυρίαρχη στο μεγαλύτερο διάστημα του ματς,  με  εξαιρετική άμυνα – η οποία για 5ο ευρωπαϊκό ματς δεν δέχθηκε γκολ – και «φαρμακερή» επίθεση.

Ο Γκερέρο άνοιξε το σκορ στο 30′ με τεχνικό πλασέ μετά από πάσα του Μασούρα μέσα στην περιοχή. Στο σουτ η μπάλα βρήκε το κάθετο δοκάρι της εστίας του Σαφόνοφ και κατέληξε στα δίχτυα.
Το ημίχρονο έκλεισε με 1-0 αφήνοντας τα πάντα ανοιχτά για την επανάληψη.
Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο  στο πρώτο εικοσάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου, αν και ο Ολυμπιακός διατηρούσε σαφή υπεροχή.

Η εικόνα άλλαξε άρδην, όταν ο Ραντζέλοβιτς που μπήκε αλλαγή στο 75΄ σημείωσε γκολ στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα, κάνοντας το 2-0.
Ο Ολυμπιακός ήταν καταιγιστικός στη συνέχεια και μετέτρεψε την υπεροχή τους σε νίκη με ευρύ σκορ, που του διασφαλίζει την πρόκριση.
Στο 85′ ο Ραντζέλοβιτς με υπέροχο σουτ από το ύψος της γραμμής της περιοχής διπλασίασε τα τέρματά του, ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 3-0.
Τρία λεπτά αργότερα «μίλησε» ο Ποντένσε επιτυγχάνοντας αυτό που κυνηγούσε με μανία. Ο Πορτογάλος στο 89ο λεπτό με εξαιρετικό εναέριο πλασέ πέρασε τη μπάλα πάνω από τον Ρώσο τερματοφύλακα και διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σα, Τσιμίκας, Σεμέδο, Μεριά, Ελαμπντελαουί, Γκιγέρμε, Μπουχαλάκης, Βαλμπουενά (87' Καμαρά), Ποντένσε (90'+2' Τοροσίδης), Γ. Μασούρας (75' Ρατζέλοβιτς), Γκερέρο.

ΚΡΑΣΝΟΝΤΑΡ: Σαφόνοφ, Ραμίρες, Φιόλουσον, Σπάιτς, Πετρόφ, Καμπόλοφ, Καμπελά (25 λ.τ. Ολσον), Βιλένα, Ναμλί (59' Σουλεϊμάν), Βάντερσον, Μπεργκ (69' Ιγκνάτιεφ)