Ελλάδα

Ο Ολυμπιακός «γύρισε» ένα χαμένο ματς με τη Μπασκόνια

Mε εκπληκτικό τρίποντο του Παπανικολάου ο Ολυμπιακός ισοφάρισε την Μπασκόνια (80-80) στο τελευταίο δευτερόλεπτο του αγώνα στο ΣΕΦ και πήρε τη νίκη στην παράταση (91-87), «γυρίζοντας» ένα χαμένο παιχνίδι.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές  ο Παπανικολάου με 22 πόντους (6/7τρ., 0/3 δ, 4/4β.) και ο ΛεΝτέι με 23 πόντους (10/13δ., 3/6β.) και 9 ριμπάουντ).

Ηταν η πρώτη νίκη του Ολυμπιακού φέτος με τον Βασίλη Σπανούλη να βγάζει αρνητικό ranking. Ο αρχηγός των «ερυθρόλευκων» έμεινε στο παρκέ μόλις 11' συνολικά, σημείωσε 4 πόντους (1/1 δίποντο, 0/3 τρίποντα, 2/2 βολές), έκανε 4 λάθη και βαθμολογήθηκε με -1 στο σύστημα αξιολόγησης.

Η ομάδα του Μπλατ είχε  κακή επιθετική λειτουργία στα τρία δεκάλεπτα και υπερέβαλε εαυτόν στα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Η Μπασκόνια  κρατούσε τη νίκη στα χέρια της, προηγούμενη με 7 πόντους 1’25΄΄πριν από τη λήξη. Εκανε όμως λάθη στα τελευταία δευτερόλεπτα και εμφανίσθηκε εντελώς αποδιοργανωμένη και αναποτελεσματική στο πεντάλεπτο της παράτασης.
Στην πρώτη περίοδο του αγώνα οι δύο ομάδες πήγαιναν κοντά στο σκορ και το δεκάλεπτο βρήκε τους Βάσκους προηγούμενους με ένα καλάθι (20-22).
Από το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου η Μπασκόνια ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ και ο Ολυμπιακός ακολουθούσε ασθμαίνοντας. Το μόνο που κατόρθωσε ήταν να ισοφαρίσει προς στιγμήν στο 26’ (53-53).
 Στη συνέχεια οι Βάσκοι βρίσκονταν συνεχώς μπροστά, φθάνοντας τη διαφορά ως τους 9 πόντους.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η άμυνα του Ολυμπιακού λειτούργησε πολύ καλύτερα χάρη και οι Πειραιώτες βρήκαν τρόπους να μειώσουν σε 67-68 (36’) με συνεχόμενα καλάθια του ΛεΝτέι.
Στα 14’’ πριν από τη λήξη το σκορ ήταν 77-80 και οι φιλοξενούμενοι επέλεξαν να μην κάνουν φάουλ. Ο Παπανικολάου τους… τιμώρησε στέλνοντας με τρίποντο το παιχνίδι στην παράταση (80-80).

Στο επιπλέον πεντάλεπτο οι Πειραιώτες βρήκαν μακρινά σουτ και πήραν προβάδισμα 5 πόντων (87-82 στο 42’). Χωρίς τον Πουαριέ, που είχε αποβληθεί με 5 φάουλ , η Μπασκόνια δεν βρήκε λύσεις.
 Με το ΣΕΦ να έχει πάρει φωτιά, οι Πειραιώτες έμειναν ψύχραιμοι και πήραν σπουδαία νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 43-47, 55-62, 80-80, (παράταση 91-87)