Ο Ολυμπιακός «έκλεψε» τη νίκη στο Περιστέρι

Με τους τρεις βαθμούς της νίκης έφυγε ο Ολυμπιακός από το Περιστέρι, νικώντας 1-0 τον Ατρόμητο, ο οποίος έχει κάθε λόγο να διαμαρτύρεται για νόθευση του αποτελέσματος, καθώς ο διαιτητής του ακύρωσε κανονικό γκολ ως οφσάιντ. Με το γκολ αυτό οι Περιστεριώτες θα είχαν προηγηθεί στο σκορ και η εξέλιξη του αγώνα θα ήταν διαφορετική.

Ο Ολυμπιακός προβλημάτισε με την εμφάνιση του, όχι για το φτωχό σκορ, αλλά για τό ότι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα δημιούργησε μόνο μία πραγματική ευκαιρία - αυτή που έγινε γκολ.

Χρυσός σκόρερ ο Ιντέγε, ο οποίος στο 54' αξιοποίησε σέντρα ακριβείας του Φορτούνη.

Ο Ατρόμητος ήταν πιο κινητικός και επικίνδυνος στο πρώτο ημίχρονο. Στο 19' ο Λα Ταλέκ έβγαλε τον Στόιτσοφ, ο οποίος δεν κατάφερε να κερδίσει τον Καπίνο σε τετ α τετ.

Στο 25' οι Περιστεριώτες έχασαν νέα μεγάλη ευκαιρία. Ο Στόιτσεφ προσπάθησε να αποφύγει τον Καπίνο και το σουτ που επιχείρησε κατέληξε άουτ. Δύο λεπτά αργότερα ο Λα Ταλέκ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά ο επόπτης ακύρωσε το γκολ ως οφσάιντ. Η απόφαση ήταν λανθασμένη, καθώς ο επιθετικός του Ατρομήτου καλυπτόταν.

Ο Ολυμπιακός όχι μόνο δεν απείλησε στη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, αλλά πρέπει να νιώθει και... τυχερός που κράτησε το  0-0.

Στο δεύτερο μέρος οι «ερυθρόλευκοι» παρουσιάστηκαν σαφώς καλύτεροι και στην πρώτη ευκαιρία που δημιούργησαν ευτύχησαν να σκοράρουν. Στο 54' ο Φορτούνης έβγαλε τη σέντρα ο Ιντέγε έπιασε κεφαλιά κι έκανε το 0-1.

Ο ρυθμός έπεσε στη συνέχεια και ο Ολυμπιακός φαινόταν ότι ελέγχει το παιχνίδι. Ο Ατρόμητος είχε μία ακόμη ευκαιρία στο  στο 81', όταν ο Στόιτσεφ  βρέθηκε απέναντι στον Καπίνο, αλλά το σουτ του ήταν αδύναμο

Διαιτητής: Δελφάκης (Αρκαδία)

Κάρτες: Κατράνης, Κεϊτά, Λα Ταλέκ, Μπρίτο / Φιγκέιρας

Ατρόμητος (Κορακάκης): Γκορμπούνοφ, Λαζαρίδης, Φυτανίδης, Κατράνης, Κιβρακίδης, Ούμπιδες, Στόιτσεφ (85' Παπαδόπουλος), Βασιλείου (72' Λημνιός), Κεϊτά, Μπάγκα (64' Μπρίτο), Λε Ταλέκ.

Ολυμπιακός (Μπέντο): Καπίνο, Φιγκέιρας, Ρέτσος, Μποτία, Ντα Κόστα, Μιλιβόγεβιτς, Μάρτινς, Φορτούνης (88' Ρομαό), Σεμπά, Ελιουνούσι (85' Πάρντο), Ιντέγε