Ο Ολυμπιακός «άλωσε» την Πόλη

Αποφασιστικό βήμα πρόκρισης στον επόμενο γύρο των προκριματικών στο Champions League. έκανε ο Ολυμπιακός, επικρατώντας στην Κωνσταντινούπολη επί της τουρκικής Μπασακσεχίρ με 1-0.

Χρειάζεται τώρα μία ισοπαλία στον επαναληπτικό που θα γίνει την επόμενη εβδομάδα στο Καραϊσκάκη, για να περάσει στα πλέι-οφ της διοργάνωσης. Εκεί θα συναντήσει πιθανότατα την Πόρτο, η οποία πήρε 1-0 εκτός έδρας από τη ρωσική Κράσνονταρ και είναι φαβορί για πρόκριση.

Στο ματς που έγινε στην Κωνσταντινούπολη μπροστά σε 15.000 θεατές, οι «ερυθρόλευκοι» ήταν καλύτεροι από τους αντιπάλους τους στο μεγαλύτερο μέρος και ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο, όταν κατάφεραν να πετύχουν το πολύτιμο γκολ με τον Μασούρα στο 53ο λεπτό.

Απέναντι στη δευτεραθλήτρια Τουρκίας η ελληνική ομάδα κινήθηκε οργανωμένα και με επιθετικό πνεύμα. Παράλληλα ήταν αποτελεσματική στην άμυνα και δεν άφησαν πολλά περιθώρια στους αντιπάλους  να δημιουργήσουν ευκαιρίες.

Η τουρκική ομάδα κυνήγησε τη νίκη, αλλά ήταν εμφανώς κατώτερη από τον Ολυμπιακό.Αναγκάσθηκε μάλιστα να έχει ατραμμένη την προσοχή της στην άμυνα, καθώς οι ερυθρόλευκοι ήταν ιδιαίτερα επικίνδυνοι στις αντεπιθέσεις.

Οι Τούρκοι έκαναν πολλά φάουλ και φορτώθηκαν έξι κίτρινες, γεγονός που τους προκάλεσε εκνευρισμό. Στο 80΄ ο Καχβέτσι απεβλήθη με δεύτερη κίτρινη, δίνοντας αριθμό πλεονέκτημα στην ελληνική ομάδα.

Πάντως η Μπασακσεχίρ είχε τη μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι επειδή η μπάλα βρήκε το απλωμένο χέρι του Μπρούνο.

Την ισοφάριση απέτρεψε ο τερματοφύλακας Σα, αποκρούοντας το πέναλτι που εκτέλεσε ο Κριβελί.

Ολυμπιακός: Σα, Ελαμπντελαουί, Μεριά, Σεμέντο, Τσιμίκας, Μπουχαλάκης, Γκιλιέρμε, Ποντένσε, Βαλμπουενά (73’ Καμαρά), Μασούρας (84’ Μπρούνο), Γκερέρο (89’ Ελ Αραμπί).

Μπασακσεχίρ: Γκιονούκ, Καισαρά, Γκετζού, Βιέιρα, Κλισί, Βίτσκα, Τεκντεμίρ (63’ Αζουμπουίκε), Καχβέτσι, Ρομπίνιο, Κριβελί, Γκουλμπράντσεν (69’ Ελία).