Ο Ναδάλ «λύγισε» τον Τσιτσιπά

O Ράφαελ Ναδάλ αποδείχθηκε απροσπέλαστο εμπόδιο για τον Στέφανο Τσιτσιπά, στον τελικό του Rogers Cup. Ο Ισπανός Νο1 τενίστας της παγκόσμιας κατάταξης, επικράτησε με 2-0 σετ του 20χρονου Ελληνα πρωταθλητή, ο οποίος έφτασε στον πρώτο Masters τελικό τη καριέρας του και έδειξε ότι το μέλλον του ανήκει.

Ο Ναδάλ, επικράτησε εύκολα στο πρώτο σετ με 6-2, ωστόσο, στο δεύτερο σετ δόθηκε «μάχη».  Ο Τσιτσιπάς ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του και πίεσε τον Ισπανό υπερπρωταθλητή των 80 τίτλων, ο οποίος τελικά επικράτησε με 7-6.

Ο Ελληνας τενίστας θα βρεθεί σήμερα στη 15η θέση του ranking list της ATP από την 27η, κάνοντας άλμα 12 θέσεων σε μια εβδομάδα! Στην πορεία του ως τον τελικό του Rogers Cup, ο Έλληνας πρωταθλητής απέκλεισε πέντε τενίστες που βρίσκονται πιο πάνω από αυτόν στην παγκόσμια κατάταξη, οι τέσσερις μάλιστα στο Top-10. Στον α΄ γύρο νίκησε τον Νταμίρ Τζουμχούν (Νο 24), στο β΄ τον Ντόμινικ Τιμ (Νο 8), στον γ΄ τον Νόβακ Τζόκοβιτς (Νο 10), στα προημιτελικά τον Αλεξάντερ Ζβέρεφ (Νο 3) και στα ημιτελικά τον Κέβιν Άντερσον (Νο 6).