Ο Ναδάλ εκθρόνισε τον Τζόκοβιτς!

Καταιγιστικός ο Ράφαελ Ναδαλ, νίκησε κατά κράτος τον Νόβακ Τζόκοβιτς στον τελικό του Ρολάν Γκαρός και  έγραψε ιστορία, κατακτώντας τον 20ό τίτλο σε τουρνουά της σειράς Γκραν Σλαμ.

Ο Ισπανός τενίστας κυριάρχησε απόλυτα στον αγώνα κερδίζοντας με 3-0 σετ, με συνολικό σκορ 19-7 (6-0, 6-2, 7-5) και στέφθηκε για 13η φορά νικητής της διοργάνωσης.

Ο Τζόκοβιτς βρέθηκε σε κακή μέρα, έκανε πολλά λάθη και καμία στιγμή δεν απείλησε ουσιαστικά τον αντίπαλο του.

Ο Ναδάλ κέρδισε εύκολα τα πρώτα δύο σετ. Στο τρίτο έγινε μάχη: Ο Τζόκοβιτς προηγήθηκε 5-4, αλλά ο Ισπανός κέρδισε τρεις πόντους σερι - και μαζί το ματς και την πρώτη θέση.

Το επίτευγμα του Ναδάλ στο Ρολάν Γκαρός είναι μοναδικό, καθώς μετρά 13 νίκες σε ισάριθμους τελικούς. Επισημαίνεται ότι στην κατάκτηση του γαλλικού Όπεν χωρίς να χάσει σετ - όπως είχε κάνει επίσης το 2008 και το 2017.

Ο Ναδάλ σήκωσε το Ρολάν Γκαρός το 2005 απέναντι στον Αργεντινό Μαριάνο Πουέρτα, το 2006, 2007 και 2008 με αντίπαλο τον Ρότζερ Φέντερερ, το 2010 απέναντι στον Σουηδό Ρόμπιν Σόντερλινγκ, το 2011 με τον Φέντερερ και το 2012 με τον Νόβακ Τζόκοβιτς, το 2013 με αντίπαλο τον συμπατριώτη του Νταβίντ Φερέρ, το 2014 πάλι με τον Τζόκοβιτς, το 2017 απέναντι στον Σταν Βαβρίνκα, ενώ το 2018 και 2019 «θύμα» του ήταν ο Ντομινίκ Τιμ.