Ο Ατρόμητος υπέταξε τον ΠΑΟΚ με ανατροπή

Σε ένα συναρπαστικό ματς με ανατροπές, ο Ατρόμητος κέρδισε 3-2 τον ΠΑΟΚ, ο οποίος έχασε περαιτέρω έδαφος στην κούρσα για τον εφετινό τίτλο, μένοντας 10 βαθμούς πίσω από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό και 4 από τον δεύτερο Άρη.

Αντίθετα η ομάδα του Περιστερίου πήρε βαθμολογική ανάσα, ανεβαίνοντας στη 9η θέση, με 17 βαθμούς σε 14 αγώνες.

Το ματς κρίθηκε στα τελευταία λεπτά, όταν ο Ατρόμητος σημείωσε δύο γκολ, ανατρέποντας το εις βάρος του σκορ, που ήταν 1-2 μέχρι το 85΄.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν παίζοντας ανοιχτά και δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες. Στο 15' ο ΠΑΟΚ κέρδισε πέναλτι, που το εκτέλεσε ο Τζόλης, στέλνοντας τη μπάλα στο δοκάρι.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης συνέχισε τις επιθέσεις και στο 26' προηγήθηκε 0-1 με κεφαλιά του Σφιντέρσκι. Μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου διατήρησε την υπεροχή, δημιουργώντας κι άλλες ευκαιρίες.

Η εικόνα άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Ατρόμητος πήρε τα ηνία του αγώνα και στο 64' ισοφάρισε 1-1, με γκολ του  Μουνίθ.

Ο Ουάρντα έδωσε εκ νέου το προβάδισμα 1-2 στους φιλοξενουμένους στο 82ο λεπτό και πολλοί πίστεψαν ότι το ματς είχε κριθεί.

Ομως οι γηπεδούχοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη:Ο Χαρίσης ισοφάρισε στο 85΄ και στις καθυστερήσεις ο Νάτσος σημείωσε ένα ακόμη γκολ για τον Ατρόμητο, δίνοντας στην ομάδα του τη νίκη.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Ατρόμητος (Μίλαν Ράσταβατς): Γιαννιώτης (32΄ Μανδάς), Γούτας, Γκαλβάο, Γκάλο, Σάλομον, Κιβρακίδης, Νταβιώτης (60΄ Μουνίθ), Νάτσος, Χαρίσης, Μανούσος (76΄ Μάτιτς), Κωτσόπουλος (75΄ Χριστοδουλόπουλος).

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Μιχαηλίδης, Ίνγκασον, Γιαννούλης, Σβαμπ (71΄ Ελ Καντουρί), Αουγκούστο, Ζίβκοβιτς (78΄ Νινούα), Μουργκ (71΄ Ουάρντα), Τζόλης (66΄ Λάμπρου), Σφιντέρσκι (78΄ Κρμέντσικ).