Ο Ατρόμητος «ξέρανε» την ΑΕΚ, που σημάδευε… δοκάρια

Για δεύτερη συνεχή χρονιά ο Ατρόμητος έφυγε νικητής από το ΟΑΚΑ, επικρατώντας με 0-2 της ΑΕΚ, που είχε ευκαιρίες αλλά οι παίκτες της σημάδευαν τα… δοκάρια.

Με τη νίκη αυτή οι Περιστεριώτες παραμένουν στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα, αφήνοντας επτά βαθμούς πίσω  τη σημερινή τους αντίπαλο.

Ο Ρισβάνης στο 88’ και ο Κουλούρης στα 90’ πέτυχαν τα γκολ του  Ατρόμητου. Η ΑΕΚ  θα μπορούσε να είχε προηγηθεί, αλλά τρεις φορές την σταμάτησαν τα δοοκάρια.

Ο Ουζουνίδης διαφοροποίησε τον καθιερωμένο σχηματισμό της ομάδας για να την κάνει πιο δημιουργική. Εβαλε τον Μάνταλο σε ρόλο ελεύθερο πίσω από τον σέντερ φορ Λιβάγια και τον Άλεφ παρτενέρ του Σιμόες στα αμυντικά χαφ. Αυτές οι επιλογές έδωσαν στην ΑΕΚ τον έλεγχο της κυκλοφορίας της μπάλας σ’ ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο.

Σε αντίθεση με το πρώτο ημίχρονο, η ΑΕΚ στο δεύτερο μέρος έδειχνε να μην έχει ούτε την ίδια καλή κυκλοφορία, ούτε την ίδια κίνηση στην επίθεση, ούτε καν τις ίδιες σωστές επιλογές. Ο Ουζουνίδης έριξε σχετικά νωρίς στο ματς τον Πόνσε και τον έβαλε ως δίδυμο με τον Λιβάγια στην επίθεση. Όμως πλέον φαινόταν ότι η ομάδα δεν είχε την ίδια φρεσκάδα.

Ο  Ατρόμητος με διπλή ζώνη άμυνας, κρατούσε με ευκολία τους γηπεδούχους μακριά από την εστία του.
Με εξαίρεση το δοκάρι του Μπακασέτα, η ΑΕΚ δεν είχε δημιουργήσει άλλη κλασική ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο

Διαιτητής: Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας)
Βοηθοί: Ψαρής (Ζακύνθου), Τριανταφύλλου (Αρκάδης)

ΑΕΚ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Μπάρκας, Μπακάκης (65’ Γκάλο), Λαμπρόπουλος, Τσόσιτς, Χουλτ, Σιμόες, Άλεφ (77’ Γιαννιώτας), Μάνταλος, Μπογέ (57’ Πόνσε), Λιβάγια, Μπακασέτας.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Νταμίρ Κάναντι): Μέγιερι, Σάκιτς, Χατζηισαϊας, Ρισβάνης, Γιαννούλης, Μάντσουν, Μπουζουλατζιτς, Κιβρακιδης (85’ Καρασαλίδης), Ουγκράι (65’ Ενσικουλού), Μπρούνο Κουλούρης(90’ Μούζακιτς)