Ο Αρης "καθάρισε" τον Παναθηναϊκό στη Λεωφόρο

Πραγματοποιώντας σπουδαία εμφάνιση, ο Αρης νίκησε με ανατροπή τον Παναθηναϊκό στη Λεωφόρο (2-1) και παραμένει φαβορί για την κατάκτηση της δεύτερης θέσης στο πρωτάθλημα και ενός «εισιτηρίου» για το Conference League.

Αντίθετα, ο ηττημένος Παναθηναϊκός απομακρύνεται από το δρόμο της Ευρώπης, καθώς έμεινε 4 βαθμούς πίσω από ΑΕΚ -ΠΑΟΚ και 7 από τον Αρη.

Οι «πράσινοι» άνοιξαν το σκορ στο 31': Ο Μαουρίσιο ανέκτησε τη μπάλα λίγο πάνω απ’ τη μεσαία γραμμή, τη μοίρασε αριστερά στον Χουάνκαρ που έβγαλε μία υποδειγματική σέντρα στην «καρδιά» της άμυνας του Άρη και ο Σανκαρέ με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 1-0.

Στο 42’ ο διαιτητής έδειξε πέναλτι σε σπρώξιμο του Βέλεθ πάνω στον Ρόουζ μετά από φάουλ στον Μαντσίνι, το οποίο επιβεβαιώθηκε κι απ’ τους διαιτητές του VAR. Ο Μάνος που ανέλαβε την εκτέλεση, σημάδεψε το αριστερό δοκάρι του Διούδη, χάνοντας την ευκαιρία να ισοφαρίσει.

Στο 52΄ο Παναθηναϊκός έμεινε με δέκα παίκτες μετά από αποβολή του Μαουρίσιο με δεύτερη κίτρινη για μαρκάρισμα πάνω στον Σάσα.

Εχοντας αριθμητικό πλεονέκτημα ο Άρης πήρε τα ηνία του αγώνα και άρχισε να πιέζει ασφυκτικά τους «πράσινους».

Το πρέσινγκ επιβραβεύτηκε με δύο γκολ μέσα σε τέσσερα λεπτά: Στο 62’ ο Μπερτόλιο πήγε να βγάλει κάθετη, ο Μολό στην προσπάθειά του να κόψει έστρωσε» τη μπάλα στον Μάνο, ο οποίος ισοφάρισε από κοντά.

Τρία λεπτά αργότερα (65’) από σουτ του Σάκιτς, ο Διούδης απέκρουσε χωρίς να μπορέσει να μπλοκάρει τη μπάλα κι ο Ματέο Γκαρσία από κοντά έκανε το 1-2 για τον Άρη.

Στο 79’ από γύρισμα μέσα στη μικρή περιοχή του Παναθηναϊκού, ο Μάνος έκανε πλασέ από κοντά, με τον Διούδη να διώχνει ενστικτωδώς,

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Λάζλο Μπόλονι): Διούδης, Μολό (69’ Ενκγμπακοτό), Νιάς, Βέλεθ, Χουάνκαρ, Αλεξανδρόπουλος, Μαουρίσιο, Σανκαρέ (80’ Μπουζούκης), Αϊτόρ (58’ Σάντσες), Βιγιαφάνιες (69’ Καμπετσής), Μακέντα (80’ Καρλίτος).

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Σάκιτς, Ρόουζ, Δεληζήσης, Σούντγκρεν (58’ Γκανέα), Τζέγκο (58’ Ματίγια), Σάσα, Μαντσίνι, Μπερτόλιο (86’ Σίλβα), Ματέο Γκαρσία (90’+2’ Ιωάννου), Μάνος.