Ο Απόλλων πήρε τον πρώτο βαθμό

Μετά από 8 συνεχείς ήττες σε ισάριθμους αγώνες του φετινού πρωταθλήματος, ο Απόλλων Σμύρνης κέρδισε τον πρώτο του βαθμό, αποσπώντας ισοπαλία 0-0 από τον ΟΦΗ στο Ηράκλειο.

Η Ελαφρά Ταξιαρχία του Γιάννη Ματζουράκη έδειξε ότι βρίσκεται σε ανοδική τροχιά, βελτιώνοντας την απόδοσή της. Την προηγούμενη βδομάδα δυσκόλεψε τον Ολυμπιακό στο Καραϊσκάκης και «φλέρταρε» με τον πρώτο του βαθμό, ο οποίος τελικά ήρθε στο Γεντί Κουλέ.

Σε γενικές γραμμές, το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο, αλλά με βάση τις ευκαιρίες στα τελευταία λεπτά οι φιλοξενούμενοι ήταν ίσως αυτοί που άξιζαν κάτι παραπάνω.

Από την αρχή, οι δυο ομάδες πρόσεχαν κατά βάση την άμυνα τους και λιγότερο πως να απειλήσουν την αντίπαλη εστία. Η εικόνα άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο, όταν το παιχνίδι απέκτησε ρυθμό.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και απείλησαν πρώτοι, στο 14′ με τον Κουτσιανικούλη να βγάζει ωραία πάσα στον Κυριακίδη που δεν κατάφερε να τελειώσει σωστά τη φάση. Λίγα λεπτά αργότερα, η εστία του Χουάντερσον πολιορκήθηκε για αρκετή ώρα.. Η κατάσταση δεν άλλαξε καθόλου στο πρώτο ημίχρονο. Ο ΟΦΗ είχε την κατοχή, μα δεν μπορούσε να απειλήσει ουσιαστικά.

Η άμυνα του Απόλλωνα ήταν και πάλι συμπαγής και αποτελεσματική. Στο 30′ ο Αραβίδης απέτυχε να νικήσει τον Χουάντερσον, ενώ στην άλλη πλευρά του γηπέδου ο Ντούρσο δεν κατάφερε να νικήσει τον Στρέζο. Στο 33′ η άμυνα του Απόλλωνα απομάκρυνε αποτελεσματικά το γύρισμα του Κουτσιανικούλη, ενώ το ίδιο έκανε και η άμυνα των γηπεδούχων σε επικίνδυνη σέντρα του Ντούρσο.

Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 48′, ο Κοροβέσης έκανε σέντρα, ο Αραβίδης πήρε την κεφαλιά ολομόναχος στην περιοχή, αλλά δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Στην εκπνοή του αγώνα, στο 89', ο Μάντζιος σπατάλησε τεράστια ευκαιρία σε τετ α τετ με τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

ΟΦΗ: Στρέζος, Αργυρόπουλος, Νάστος, Κουτσιανικούλης, Πλατέλλας, Κυριακίδης, Αραβίδης, Μιχόγεβιτς, Παπάζογλου, Κοροβέσης, Ποτουρίδης

Απόλλωνας Σμύρνης: Χουάντερσον, Στάθης, Κύργιας, Οριουελά, Γκίνο, Τριάδης, Μάντζιος, Ντουρσό, Λούκιτς, Μπεντινέλι, Κονέ.