Επικαιρότητα

Νικητής ο Παναθηναϊκός στο ντέρμπι των «αιωνίων»

Ο Παναθηναϊκός των μυρίων προβλημάτων επικράτησε με 1-0 του Ολυμπιακού στο μεγάλο ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής, στο γήπεδο της Λεωφόρου Αλεξάνδρας.

Είναι μιά νίκη τεράστιας σημασίας για τους "πράσινους", που  είχαν ανάγκη το θετικό αποτέλεσμα όχι μόνον για τη συγκομιδή βαθμών, αλλά κυρίως για ψυχολογική τόνωση.

Το μοναδικό γκολ του αγώνα σημείωσε ο Λούκας Βιγιαφάνιες στο 56΄.

Ο Παναθηναϊκός  ήταν καλύτερος "στα σημεία" στη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, όταν καμία από τις δύο ομάδες δεν κατόρθωσε να δημιουργήσει σπουδαίες ευκαιρίες για γκολ.

Οι ερυθρόλευκοι βελτιώθηκαν μετά το εις βάρος τους γκολ και προσπάθησαν να ισοφαρίσουν.  Ειχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού και έγιναν επικίνδυνοι στις επιθέσεις ιδιαίτερα το τελευταίο 15λεπτο, όταν μπήκε  αλλαγή ο Ανσαριφάρ.

Ο Ιρανός και ο Εμενίκε  είχαν τρεις καλές ευκαιρίες για γκολ, αλλά δεν κατόρθωσαν να ολοκληρ΄'ωσουν με επιτυχία τις προσπάθειες του.

Τα "εύσημα" από πλευράς Παναθηναϊκού δικαιούται ο τερματοφύλακας  Οδυσσέες Βλαχοδήμος, ο οποίος  στο τελευταίο 15λεπτο νίκησε δυο φορές τον Ανσαριφάρ και εξουδετέρωσε αλλη μία απόπειρα του Εμενίκε  να ισοφαρίσει.