Νίκησε στην Τρίπολη ο ΠΑΟΚ - Μπορεί και χωρίς Πρίγιοβιτς

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη πέτυχε ο ΠΑΟΚ στην Τρίπολη επί του Αστέρα, αποδεικνύοντας  ότι μπορεί να είναι αποτελεσματικός και χωρίς Πρίγιοβιτς στην επίθεση.

Ο αγώνας είχε δύο εντελώς διαφορετικές όψεις:  Στο πρώτο ημίχρονο ο Αστέρας κυριάρχησε, δημιούργησε ευκαιρίες, αλλά "σκόντΑΨΕ" στον Πασχαλάκη, ο οποίος με σωτήριες επεμβάσεις κράτησε ανέπαφη την εστία του.

Στην επανάληψη ο «Δικέφαλος του Βορρά» σκόραρε γρήγορα και αμέσως άλλαξε πλήρως η εικόνα στο γήπεδο.

Το γκολ-φάουλ του Βιεϊρίνια στο 65'  έλυσε τα πόδια των παικτών του Λουτσέσκου, οι οποίοι έπαιζαν για πρώτη φορά χωρίς τον  Αλεξάνταρ Πρίγιοβιτς. Μετά από τέσσερα λεπτά ο Μαουρίσιο έκανε το 0 – 2 και  εκεί το παιχνίδι κρίθηκε.

Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε με αυτογκόλ ο Τριανταφυλλόπουλος (90+2') .  Ακυρώθηκε γκολ του Μπίσεσβαρ στο 19', ενώ στο 26' ο Ιγκλέσιας είχε δοκάρι.

Συνθέσεις

Αστέρας Τρίπολης: Παπαδόπουλος - Κώτσιρας, Πασαλίδης (71’ Φερνάντεθ), Τριανταφυλλόπουλος, Κυριακόπουλος - Μουνάφο, Βαλιέντε, Ιγκλέσιας (87’ Δουβίκας) - Τσιλιανίδης, Καλτσάς, Μανιάς

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης - Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια - Σάκχοφ, Μαουρίσιο – Ζαμπά (77’ Λημνιός), Πέλκας (71’ Ελ Καντουρί), Μπίσεσβαρ (86’ Τόσκα) - Άκπομ