Νίκησε ο Ολυμπιακός στο Αγρίνιο

Αήττητος στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα του πρωταθλήματος παρέμεινε ο Ολυμπιακός, επικρατώντας στο Αγρίνιο επί του Παναιτωλικού με 2-1.

Οι ερυθρόλευκοι μετρούν 13 νίκες και 2 ισοπαλίες σε 15 αγώνες και με τη σημερινή νίκη βρίσκονται 9 βαθμούς μπροστά από τον δεύτερο Αρη, ο οποίος έχει  όμως έναν αγώνα λιγότερο.

Ο Παναιτωλικός που δεν κατάφερε σήμερα να πάρει ούτε έναν βαθμό, περιήλθε σε δύσκολη θέση, καθώς στη 12 θέση με μόλις 11 βαθμούς.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στον αγώνα και κατάφερε να προηγηθεί στο 4ο λεπτό με τον Φορτούνη. Με τον αέρα που του έδωσε το προβάδισμα, κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, περιορίζοντας τους γηπεδούχους σε παθητικό ρόλο.

Τα πράγματα αντιστράφηκαν στην αρχή της επανάληψης. Ο Παναιτωλικός μπήκε δυνατά  επιδιώκοντας την ισοφάριση. Κατόρθωσε να ισοφαρίσει στο 48' με εξαιρετικό τελείωμα του Ταχάρ μέσα από τη μεγάλη περιοχή.

Το τέρμα αυτό ξύπνησε τους «ερυθρόλευκους» που ξαναπέρασαν στην επίθεση, με σκοπό να φτάσουν στη νίκη. Τη λύση για τους φιλοξενουμένους έδωσε ο Ελ Αραμπί στο 65', έπειτα από εντυπωσιακή ασίστ του Βαλμπουενά.

Στα λεπτά που απέμεναν, ο Ολυμπιακός έκλεισε όλους τους διαδρόμους προς την εστία του Τζολάκη, «κλειδώνοντας» ακόμα μια εκτός έδρας νίκη.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Παναιτωλικός: Κνετ, Μαλής, Κωνσταντόπουλος, Μεντίνα (85' Ντάλσιο), Βάντερσον (70' Περέιρα), Αρσούρα, Ντίας, Ταχάρ (85' Τσιγγάρας), Αριγίμπι (70' Μανθάτης), Μάζουρεκ, Αζάντι (61' Βέργος).

Ολυμπιακός: Τζολάκης, Σισέ, Μπα, Ντρέγκερ (85' Ανδρούτσος), Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Καμαρά, Φορτούνης (46' Βαλμπουενά), Μασούρας (59' Βρουσάι), Μπρούμα (46' Ραντζέλοβιτς), Ελ Αραμπί (93' Χασάν)