Νίκησε η εθνική την Τσεχία με 84-77 αλλά αποκλείστηκε

Με νίκη επί της Τσεχίας ολοκλήρωσε η Εθνική ομάδα την παρουσία της στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Κίνας, αφού, όμως δεν κατάφερε να συγκεντρώσει την απαραίτητη διαφορά των 12 πόντων για να περάσει στον επόμενο γύρο. Η ήττα από τη Βραζιλία στον πρώτο γύρο στοίχισε τελικά την πρόκριση από την Εθνική.

Στη 2η και τελευταία αγωνιστική της φάσης των «16», οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου πάλεψαν, «άγγιξαν» το +12, όταν προηγήθηκαν 53-65, 6:47΄΄ πριν τη λήξη με λέι απ του Καλάθη όμως η ασύλληπτη ευστοχία των Τσέχων στα τελευταία λεπτά του αγώνα απομάκρυναν την Εθνική Ελλάδος από το όνειρο της πρόκρισης.

Η είσοδος του Θανάση Αντετοκούνμπο στον αγώνα αλλάξει το ρου του αγώνα υπέρ της εθνικής στην 3η περίοδο, ενώ και η αποβολή του Γιάννη Αντετοκούνμπο με 5 φάουλ, όταν οι διαιτητές του χρέωσαν αδίκως επιθετικό φάουλ, έκοψαν τα φτερά της Εθνικής που δεν μπόρεσε να ακολουθήσει την ευστοχία των Τσέχων.

τα τελευταία λεπτά

Μετά την τεχνική ποινή σε μέλος του προπονητικού τιμ της εθνικής, οι Τσέχοι.μείωσαν στο καλάθι (68-70) με τρίποντο του Μπόχατσικ στα 2:13΄΄ πριν τη λήξη.

Στα 49΄΄, η εθνική κατάφερε να χτίσει ένα +7 (70-77) μετά από τρίποντο του Νικ Καλάθη και λέι απ του Σλούκα, αλλά το... όνειρο της πρόκρισης «γκρέμισε» για την Ελλάδα ο πόιντ γκαρντ των Σικάγο Μπουλς, Τόμας Σατοράνσκι, όταν διαμόρφωσε το 72-77 στα 27΄΄.

Ο Σλούκας έφερε ξανά την εθνική στο +7 (72-79), αλλά ο Γιάρομικ Μπόχατσικ απάντησε το 74-79.

Ο Καλάθης με λέι απ διαμόρφωσε το 74-81 στα 14΄΄, ο Μπόχατσικ με 1/2 βολές «έγραψε» το 75-81, ο Καλάθης με μεγάλο τρίποντο έκανε το 75-84 στα 5΄΄, με τον Κώστα Παπανικολάου να στέλνει στη γραμμή των βολών τον Μπόχατσικ, ο ευστόχησε και στις δύο και διαμόρφωσε το τελικό 77-84.

Τα δεκάλεπτα: 12-18, 33-32, 49-57, 77-84