Νίκησε η ΑΕΚ σε ματς-θρίλερ στη Λάρισα

Σε ένα ματς-θρίλερ ακατάλληλο για... καρδιακούς, η ΑΕΚ νίκησε στη Λάρισα την ΑΕΛ, που πήγε δυό φορές να κάνει την ανατροπή, αλλά "αυτοκτόνησε" στις καθυστερήσεις, χάνοντας πέναλτι που θα της έδινε την ισοπαλία.

Οι δύο ομάδες έπαιξαν καλό ποδόσφαιρο, δημιούργησαν φάσεις και είχαν από ένα ημίχρονο υπεροχής.

Η "Ενωση"  ήταν εξαιρετική σε δύο δεκάλεπτα στο πρώτο ημίχρονο και πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων, με γκολ που σημείωσε ο Ολιβέιρα στο 14΄με πέναλτι και στο 43΄.

Ενα εξαιρετικό δεκάλεπτο είχε και η ΑΕΛ στο δεύτερο ημίχρονο, όταν πήρε τα ηνία του αγώνα και πίεσε την αντίπαλό της. Στο διάστημα αυτό κατάφερε να ισοφαρίσει και με ανεβασμένο ηθικό να κυνηγήσει στη συνέχεια τη μεγάλη ανατροπή και τη νίκη.

Οι «βυσσινί» μείωσαν στο 70΄ με τον Νικολιά. Δέκα λεπτά αργότερα ο Ακούνια έκανε το 2-2, με ξερό σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή.

Στο τελευταίο λεπτό του αγώνα η ΑΕΚ σημείωσε τρίτο τέρμα με τον Αλμπάνη και φάνηκε ότι το ματς τελειώνει. Ομως  στις καθυστερήσεις, η ΑΕΛ κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Γκαρσία. Ο Μουκάντζο ανέλαβε την εκτέλεση στο 96′ αλλά ο Αθανασιάδης απέκρουσε, κρατώντας το 2-3.

Τελικά το γκολ ήρθε από την άλλη πλευρά: Στην η Ένωση ο Γκαρσία έδωσε μακρινή μπαλιά στον Σιμάνσκι και ο Πολωνός έκανε το  2-4 με σουτ από τη γραμμή της περιοχής.