Νίκησαν ΑΕΚ και ΠΑΟΚ στα πλέι οφ

Οι δύο "δικέφαλοι" ήταν οι νικητές στις αναμετρήσεις της Κυριακής για τα πλέι οφ του πρωταθλήματος και "πήραν κεφάλι" στην ειδική βαθμολογία, βάσει της οποίας θα κριθεί ποιά ομάδα θα πάει στα προκτριματικά του Champions League και σε ποιό γύρο προκριματικών του Europa League  θα παίξει κάθε μία από τις τρεις υπόλοιπες.

Η ΑΕΚ βρίσκεται επικεφαλής του βαθμολογικού πίνακα, ενώ ο ΠΑΟΚ περιμένει τους τρις βαθμούς  του διακοπέντα αγώνα με τον Παναθηναϊκό για να περάσει στην πρώτη θέση.

Στο Ολυμπιακό Στάδιο το παιχνίδι ΑΕΚ-Παναθηναϊκού ήταν άτεχνο, χωρίς σπουδαίες φάσεις. Πολύ κακή η εικόνα του ματς ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο, με τον Παναθηναϊκό να βασίζεται στις αντεπιθέσεις και την ΑΕΚ να έχει την κατοχή της μπάλας και εδαφική υπεροχή.

Το μοναδικό γκολ του αγώνα πέτυχε στο 85' ο Χριστοδουλόπουλος, που είχε μπει αλλαγή.

Στην Τούμπα ο Πανιώνιος δυσκόλεψε πολύ τον ΠΑΟΚ, που είχε εδαφική υπεροχή, έπειζε επιθετικά, αλλά υστερούσε  στο τελείωμα των φάσεων.

Στο 68' απαβλήθη με (πολύ αυστηρή) δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Μασούντ και ο Πανιώνιος βρέθηκε με αριθμητικό μειονέκτημα. Λίγα λεπτά αργότερα ο ΠΑΟΚ αξιοποίησε την υπεροχή του: Στο 75' ο Μπίσεσβαρ πέρασε έξοχη μπαλιά στο κέντρο της αντίπαλης περιοχής στον  Πρίγιοβιτς, ο οποίος με εντυπωσιακή ενέργεια απέφυγε αμυντικούς και σουταρε στη γωνία της αντίπαλης εστίας, σημειώνοντας το 1-0.