Νικηφόρο πέρασμα από την Λάρισα για τον ΠΑΟΚ

Τρεις σημαντικούς βαθμούς στην προσπάθειά του να κατακτήσει και φέτος το πρωτάθλημα, πήρε ο ΠΑΟΚ στη Λάρισα, επικρατώντας με 2-1 της ΑΕΛ, στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής στη Super League 1.

Χάρη στο σημερινό τρίποντο, ο ΠΑΟΚ ανέβηκε στους 58 βαθμούς, ενώ η ΑΕΛ παρέμεινε στη 10η θέση με 26 βαθμούς.

Oι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο ματς και κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 14ο λεπτό με τον Λημνιό.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και ζήτησαν πέναλτι στο 35ο λεπτό, όταν έπειτα από κεφαλιά του Μόρα, η μπάλα βρήκε το χέρι του Αουγκούστο μέσα στη μεγάλη περιοχή των φιλοξενουμένων. Ωστόσο ο διαιτητής, αφού συμβουλεύτηκε ο ίδιος το VAR, αποφάσισε να συνεχιστεί το ματς.

Πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει ισχυρό προβάδισμα νίκης, καθώς διπλασίασε τα τέρματά του με τον Αουγκούστο.

Στην επανάληψη, η ΑΕΛ βγήκε αποφασισμένη να διεκδικήσει ό,τι καλύτερο μπορούσε από το ματς, κόντρα στον ΠΑΟΚ που πλέον επιχείρησε να ελέγξει τον ρυθμό και να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις. Στο 67΄, οι γηπεδούχοι μείωσαν το σκορ με τον Θεοχάρη, όμως δεν κατάφεραν να φτάσουν και στην ισοφάριση, όσο κι εάν πίεσαν στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.