Νίκη του ΠΑΟΚ επί της ΑΕΚ...στις καθυστερήσεις

Με... λυτρωτή τον Μάτος στο 93', ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη με 1-0 επί της ΑΕΚ στο μεγάλο ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής για την Σούπερ Λιγκ.

Ο ΠΑΟΚ είχε τις περισσότερες ευκαιρίες στο ματς με τις προωθήσεις του Τζάλμα Κάμπος, την κεφαλιά του Τσίμιροτ, την εκτέλεση φάουλ του Λέοβατς, και τα σουτ του Γκάρι Ροντρίγκες, αλλά ο Γιάννης Ανέστης στις τρεις τελευταίες περιπτώσεις αρνήθηκε την παραβίαση της εστίας του. Αντίθετα, η ΑΕΚ είχε τη μεγαλύτερη φάση της στο πρώτο ημίχρονο στην τελευταία φάση αυτού με τον Αλμέιδα με σουτ στην κίνηση να μην μπορεί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος είχε οριζόντιο δοκάρι, αλλά το τελικό αποτέλεσμα κρίθηκε από τα πόδια του Λέο Μάτος, ο οποίος στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, έδωσε τη νίκη στον ΠΑΟΚ.

Σημαντικό τρίποντο για τον Παναθηναϊκό νωρίτερα σήμερα ο οποίος επικράτησε επί του Ηρακλή με 2-0 καθώς ακολουθούν δυο ματς-φωτιά αρχικά με την Σταντάρ Λιέγης για τον θεσμό του Europa League και έπειτα με τον αιώνιο αντίπαλο, Ολυμπιακό στο "Στάδιο Καραϊσκάκης"

Τα κατάφερε τελικά ο Αστέρας Τρίπολης και κέρδισε αυτήν την αγωνιστική. "Θύμα" του ο Λεβαδειακός με το τελικό σκόρ να γράφει 1-0. "Λευκή ισοπαλία, τέλος, για Βέροια και Πλατανιά στην Ημαθεία.