Νίκη τίτλου επί της Ατλέτικο πέτυχε η Μπαρτσελόνα

Νίκη τίτλου έστω και με το φτωχό και αγχωτικό 1-0 πέτυχε η Μπαρτσελόνα επί της Ατλέτικο Μαδρίτης.

Με τη λήξη του αγώνα, οι Καταλανοί βρίσκονται πλέον 8 βαθμούς μπροστά από τη δεύτερη Ατλέτικο, και 15 βαθμούς μπροστά από την αιώνια αντίπαλο, Ρεάλ Μαδρίτης και όλα δείχνουν, πως εκτός συγκλονιστικού απροόπτου στη Βαρκελώνη ετοιμάζονται για τη φιέστα του πρωταθλήματος, καθώς η διαφορά δύσκολα ανατρέπεται στις 11 αγωνιστικές που απομένουν.

Το μοναδικό γκολ πέτυχε στο 26ο λεπτό ο Λιονέλ Μέσι, με απευθείας χτύπημα φάουλ, με το οποίο νίκησε έναν απ' τους πιο φορμαρισμένους τερματοφύλακες στον πλανήτη, τον Γιαν Ομπλακ.

Γενικά το ματς ήταν κακό, δεν είχε πολλές ευκαιρίες, ενώ στα τελευταία λεπτά ακυρώθηκαν εκατέρωθεν, σωστά, τέρμα και της Μπαρτσελόνα και της Ατλέτικο για οφ-σάιντ.

Οι συνθέσεις:

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Σέρτζι Ρομπέρτο, Ουμτιτί, Τζόρντι Άλμπα, Μπουσκέτς, Ράκιτιτς, Κοουτίνιο, Ινιέστα (Αντρέ Γκόμες), Μέσι, Λουίς Σουάρες.

ΑΤΛΕΤΙΚΟ: Όμπλακ, Βρσάλκο (59' Άνχελ Κορέα), ΧΜ Χιμένες, Γκοντίν, Φιλίπε Λουίς, Πάρτεϊ, Γκάμπι (66' Γκαμεϊρό), Σαούλ, Κόκε, Γκριεζμάν, Ντιέγκο Κόστα.