Νίκη-θρίαμβος του Ολυμπιακού στην Κωνσταντινούπολη

Πραγματοποιώντας εκπληκτική εμφάνιση, ο Ολυμπιακός "ισοπέδωσε" την Φενερμπαχτσέ στην έδρα της, πέτυχε τρία γκολ  χωρίς να δεχθεί κανένα και βρίσκεται πλέον επικεφαλής του Δ΄ ομίλου στο Europa League.

Από τα πρώτα λεπτά οι ερυθρόλευκοι προσανατολίστηκαν σε παιχνίδι υπομονής και αιφνιδιασμών. Η επιλογή αυτή απέδωσε γρήγορα, καθώς η ελληνική ομάδα άνοιξε το σκορ μόλις στο 6ο λεπτό: Σε μια υποδειγματικά δομημένη αντεπίθεση, ο Αγκιμπού Καμαρά βρήκε τον Μασούρα, που έβγαλε τετ-α-τετ τον Τικίνιο και ο Βραζιλιάνος με εντυπωσιακό τελείωμα πάγωσε το «Σουκρού Σαράτσογλου».

Οι γηπεδούχοι σοκαρίστηκαν από την εξέλιξη του αγώνα και κατάφεραν να φτάσουν σε τελική στο 27ο λεπτό, όταν ο Πέλκας «έκλεψε» τη μπάλα και βρήκε τον Βαλένσια που σούταρε διαγώνια, με τον Βατσλίκ να μπλοκάρει.

Ο Ολυμπιακός απάντησε από την πλευρά του με δύο μεγάλες ευκαιρίες σε ένα δίλεπτο: Στο 35΄ ο Μασούρας γύρισε την μπάλα στον Μαντί Καμαρά που σούταρε εν κινήσει κι ο Αλτάι απέκρουσε σε κόρνερ. Στο 37΄ πάλι  ο Μασούρας έκανε γύρισμα, η μπάλα στρώθηκε στον Μαντί Καμαρά που ντρίμπλαρε έναν αντίπαλο και σούταρε πάνω από το δοκάρι.

Απέναντι στο τακτικά άρτιο παιχνίδι του αντιπάλου της, η Φενέρμπαχτσε είχε μόνο μια πραγματικά καλή ευκαιρία στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, όταν ο Ρόσι ευνοήθηκε από τις κόντρες και μπήκε στην περιοχή, σουτάροντας μόλις άουτ.

Με το ξεκίνημα του β΄ ημιχρόνου ο Μαρτίνς άλλαξε τον Μπα με τον Λαλά και η άμυνα πήρε τη συνηθισμένη μορφή των «τεσσάρων», καθώς ο Αφρικανός στο πρώτο μέρος ήταν επιφορτισμένος με την κάλυψη της δεξιάς πλευράς, παίρνοντας βοήθειες από τον Μασούρα.

Η πειραϊκή ομάδα αντιπαρήλθε χωρίς απώλειες την ασφυκτική πίεση των Τούρκων στο πρώτο τέταρτο της επανάληψης έχοντας πάντως και την τύχη μαζί της στο 56΄, όταν στην εξαιρετική μπαλιά του Νόβακ στην πλάτη της άμυνας του Ολυμπιακού, ο Πέλκας πλάσαρε με τη μία στέλνοντας την μπάλα στο αριστερό δοκάρι (και άουτ).

Αφού γλίτωσε την ισοφάριση, ο Ολυμπιακός ανασυντάχθηκε και προειδοποίησε για τα... μελλούμενα στο 58΄, όταν σε νέα αντεπίθεση τρεις με δύο ο Αγκιμπού δεν είδε Τικίνιο και Ονιεκούρου αλλά προτίμησε να τελειώσει τη φάση, αναγκάζοντας τον Αλτάι να αποκρούσει σε κόρνερ.

Το «μήνυμα» δεν ελήφθη υπόψη από τους παίκτες του Περέιρα, οι οποίοι βίωσαν στη συνέχεια εφιάλτη, καθώς από εκεί που προσπαθούσαν να ισοφαρίσουν βρέθηκαν στο 0-3 χωρίς να το καταλάβουν.

Στο 62΄ ο Τικίνιο έκανε φανταστική ντρίμπλα κι έδωσε στον Μαντί Καμαρά που σούταρε στην κίνηση, ο Αλτάι απέκρουσε με τα πόδια και ο Μασούρας στο ριμπάουντ εκτέλεσε για το 0-2.

Έξι λεπτά αργότερα (68΄) έγινε μιά φάση-καρμπόν αυτής που απέφερε το δεύτερο γκολ: Ο  Αγκιμπού Καμαρά έκανε πάλι εκπληκτική ενέργεια και προσπάθησε να πλασάρει από τον Αλτάι. Ο Τούρκος τερματοφύλακας απέκρουσε, η μπάλα έφτασε στον Μασούρα, ο οποίος σούταρε  στη σωστή γωνία και έκανε το 0-3.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αλεχάντρο Ερνάντεθ (Ισπανία)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Βαλένσια - Ρέαμπτσιουκ, Σισέ, Μπα

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Βίτορ Περέιρα): Αλτάι, Μιν Τζάε, Σάλαϊ, Νόβακ, Οσάγι-Σάμιουελ, Γιαντάς (75΄ Μέγερ), Λουίζ Γκουστάβο (70΄ Ζάγιτς), Καντίογλου (84΄ Σανλιτούρκ), Ρόσι (70΄ Μπερίσα), Πέλκας, Βαλένσια (75΄ Μουχάμεντ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Μασούρας (89΄ Βαλμπουενά), Μπα (46΄ Λαλά), Παπασταθόπουλος, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ, Αγκιμπού Καμαρά, Μαντί Καμαρά (69΄ Βρουσάι), Μπουχαλάκης, Ονιεκούρου (63΄ Κούντε), Τικίνιο (86΄ Ελ Αραμπί).