Νίκη-θρίαμβος της ΑΕΚ επί του Αρη στη Θεσσαλονίκη

Κόντρα στο βαρύ ψυχολογικό κλίμα που είχαν δημιουργήσει στην ομάδα οι δυό βαριές διαδοχικές ήττες από τον ΠΑΟΚ στο Κύπελλο και από τον Ολυμπιακό στα play-off, η ΑΕΚ υπερέβαλε εαυτόν και επέτυχε εντυπωσιακή νίκη 3-1 επί του Αρη στη Θεσσαλονίκη. Συνεχίζει έτσι τη μάχη για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο και για την κατάκτηση της δεύτερης θέσης, όπου παραμένει ο σημερινός αντίπαλος της, παρά την ήττα που υπέστη..

Η ομάδα του Χιμένεθ ήταν καταιγιστική στο πρώτο ημίχρονο σκοράροντας τρία γκολ. Ο Άρης ισορρόπησε στο δεύτερο μέρος και μπόρεσε μόνον να μειώσει.

H AEK άνοιξε το σκορ στο 12΄, με πέναλτι που εκτέλεσε ο Τάνκοβιτς. Η εσχάτη των ποινών δόθηκε για ανατροπή του Λόπες από τον Ροζ μέσα στην περιοχή.

Ο Αρης προσπάθησε να αντιδράσει, κυριάρχησε στο γήπεδο για ένα 15λεπτο, αλλά δεν πέτυχε κάτι ουσιαστικό. Το γκόλ ήρθε πάλι από την αντίπαλη ομάδα: Στο 28΄ σε μία υποδειγματική κόντρα, ο Ανσαριφάρντ αφού νίκησε τον προσωπικό του αντίπαλο τροφοδότησε τον Σιμάνσκι, ο οποίος αν και βρέθηκε απέναντι στον Κουέστα, μοίρασε στον Βασιλαντωνόπουλο που εύκολα έγραψε το 0-2.

Στη συνέχεια ηΈνωση πήρε ακόμη μεγαλύτερο προβάδισμα: Σε μία κακή αμυντική αντίδραση από τον Άρη, ο Γαλανόπουλος πάτησε στην περιοχή. Δεν κατάφερε να σουτάρει, έπειτα από προβολή του Ροζ. Ο διαιτητής εξέτασε τη φάση στο VAR και αποφάσισε να δώσει δεύτερο πέναλτι υπέρ της ΑΕΚ. Ο Ανσαριφάρντ ανέλαβε την εκτέλεση και νίκησε τον Κουέστα, κάνοντας το 0-3.

Ο Άρης στο δεύτερο ημίχρονο μπήκε καλύτερα. Κράτησε την μπάλα στα πόδια του και έψαξε τρόπο να δημιουργήσει κινδύνους. Στο 52ο λεπτό απείλησε με τον Μπερτόγλιο, ο οποίος επιχείρησε μακρινό σουτ που απομάκρυνε ο Τσιντώτας.

Οι γηπεδούχοι μείωσαν στο σκορ στο 56ο λεπτό: Ο Σίλβα έπαιξε με τον Μάνο, ο οποίος με τη σειρά του τροφοδότησε τον Ντάνιελ Μαντσίνι που από τα δεξιά της περιοχής σούταρε για το 1-3.