Νίκη-πρόκριση του ΠΑΟΚ επί της Μπεσίκτας

Καταιγιστικός ο ΠΑΟΚ στο πρώτο ημίχρονο, προηγήθηκε με 3-0 της Μπεσίκτας, έχασε πέναλτι και κέρδισε τελικά με 3-1, παίρνοντας την πρόκριση στον επόμενο γύρο των προκριματικών του Champions League. Κορυφαίος παίκτης των νικητών ο 18χρονος Χρήστος Τζόλης, που σημείωσε τα δύο πρώτα τέρματα και έδωσε την ασίστ για το τρίτο.

Μετά τη θριαμβευτική πρόκριση θα κληθεί στον επόμενο γύρο να αντιμετωπίσει μία εκ των Μπενφίκα, Ντινάμο Κιέβου και Γκενκ.

Ο Δικέφαλος έκανε το ιδανικότερο ξεκίνημα στο ματς της Τούμπας, ανοίγοντας το σκορ μόλις στο 7, με αριστουργηματικό μακρινό πλασέ του Τζόλη.

Η  Μπεσίκτας είχε μεγαλύτερη κατοχή της μπάλας όμως υστερούσε σε ταχύτητα, ομοιογένεια και αποτελεσματικότητα στην οργάνωση επιθέσεων.Το γρήγορο γκολ του ΠΑΟΚ έριξε την ψυχολογία των φιλοξενούμενων

Ο Δικέφαλος συνέχισε να δίνει χώρο στην Μπεσίκτας και με γρήγορές αντεπιθέσεις να φτάνει εύκολα στα καρέ του Ερσίν.

Στο 24’ ήρθε και το δεύτερο γκολ και πάλι από τον Χρήστο Τζόλη, ο οποίος βρήκε τη μπάλα μέσα στην περιοχή μετά από συρτή του Άκπομ.

Έξι λεπτά αργότερα γράφτηκε το 3-0 με τον Τζόλη να είναι ο δημιουργός. Σε μια ακόμα αντεπίθεση ο 18χρονος πάτησε περιοχή από τα αριστερά και βρήκε τον αρχηγό της ομάδας του Φερέιρα που δεν δυσκολεύτηκε να παραβιάσει για τρίτη φορά  την εστία της τουρκικής ομάδας.

Από ένα λάθος της άμυνας του ΠΑΟΚ η ακίνδυνη μέχρι εκείνο το σημείο του αγώνα Μπεσίκτας κατάφερε να σκοράρει στο 37′ με τον Λάριν: Ο Γιαννούλης έχασε την μπάλα από τον Λένς, ο οποίος από τη γραμμή του αράουτ σέντραρε στο κέντρο της περιοχής. Ο Καναδός επιθετικός έπιασε κεφαλιά χωρίς να πιέζεται και μείωσε το σκορ σε 3-1.

Οι Θεσσαλονικείς στο 40′ έχασαν μια μοναδική ευκαιρία να κλειδώσουν τη νίκη από το πρώτο ημίχρονο:. Ο Γουέλινγκτον ανέτρεψε τον Άκπομ μέσα στην περιοχή και ο Ιταλός ρέφερι έδειξε πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Άγγλος επιθετικός. Ο τερματοφύλακας Ερσίν έπεσε στη σωστή γωνία και απέκρουσε,κρατώντας το σκορ στο 3-1.

Οι Τούρκοι είχαν στο 42’ άλλη μία ευκαιρία να μειώσουν το σκορ, αλλά ο Μπόιντ αστόχησε.

Στην επανάληψη η πρώτη ευκαιρία χάθηκε για τους γηπεδούχους στο 58’, όταν ο Λημνιός βρέθηκε απέναντι από τον Ερσίν όμως δεν κατάφερε να τον πλασάρει. Στο 67’ είχαμε άλλη μια καρμπόν φάση: Αυτή την φορά ο Τζόλης βρέθηκε απέναντι στον τερματοφύλακα αλλά δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.ο.

Κάποιες προσπάθειες των παικτών της Μπεσίκτας στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης για να μειώσουν το σκορ δεν στέφτηκαν με επιτυχία.

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Ίνγκασον, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Ελ Καντουρί, Σβαμπ, Ροντρίγκο(44’ Λημνιός), Γιαννούλης, Τζόλης (84’ Ζαμπά), Πέλκας (76’ Εσίτι), Άκπομ.

Μπεσίκτας: Ερσίν, Λενς, Ενσακαλά (82’ Ναγίρ), Βίντα, Ουέλινγκτον, Νετσίπ, Χάτσινσον, Μπόιντ (46’ Οζιαγιουπ), Ενκουντού, Μενσά (70’ Ντορουκιάν), Λαρίν.