Champions League: Νίκη-πρόκριση της Ρεάλ- "Αυτοκτόνησε" η Παρί

Η Παρί Σεν Ζερμέν επιβεβαίωσε τον τίτλο του λούζερ  στις κρίσιμες αναμετρήσεις των ευρωπαϊκών διοργανώσεων, χάνοντας απόψε στη Μαδρίτη από τη Ρεάλ με 3-1, σε ένα ματς όπου επί 75 λεπτά κρατούσε στα χέρια της τη νίκη και την πρόκριση στα προημιτελικά του Champions League.

Η γαλλική ομάδα προηγήθηκε sto 39΄ με τον Εμπαπέ, διατήρησε στη συνέχεια την υπεροχή, απείλησε πολλές φορές την αντίπαλη εστία και σημείωσε με τον ίδιο παίκτη άλλα δύο γκολ, τα οποία ακυρώθηκαν ως οφσάιντ.

Δέχθηκε την ισοφάριση στο 61΄από παιδαριώδες λάθος του τερματοφύλακα Ντοναρούμα, το οποίο αξιοποίησε ο Μπενζεμά. Στο 1-1 η ψυχολογία άλλαξε  και το παιχνίδι έγινε ντέρμπι. Η Παρί είχε ακόμη την πρόκριση στα χέρια της, καθώς  οι Ισπανοί χρειάζονταν ένα ακόμη γκολ για να πάνε το ματς στην παράταση και δύο για να προκριθούν.

Η Ρεάλ βγήκε στην επίθεση και η άμυνα της Παρί άρχισε να "πελαγώνει". Μία εντυπωσιακή ενέργεια του Μόντριτς που βγήκε στην κόντρα, πέρασε τρεις αντιπάλους και πάσαρε την κατάλληλη στιγμή έφερε στο 76΄το δεύτερο γκολ, με σκόρερ πάλι τον Μπενζεμά.

Δύο λεπτά αργότερα ο Γάλλος της Ρεάλ πέτυχε και τρίτο γκολ, εκμεταλλευόμενος τη συγχυση στα καρέ της Παρί..

Στη συνέχεια η γαλλική ομάδα κατέρρευσε και "παραδόθηκε" αμαχητί.